Prudnik24

Będzie wsparcie opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych?

Będzie wsparcie opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych?
Marzec 20
16:00 2017

Podczas niedawnego spotkania seniorów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich poruszona została sprawa utworzenia punktu konsultacyjnego dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, w tym osób starszych. Wsparcie dla tej idei zadeklarował obecny na spotkaniu burmistrz Prudnika.

 Potrzebę stworzenia centrum postulowała Janina Okrągły. Była parlamentarzystka, po wygaśnięciu jej mandatu wraz z zakończeniem poprzedniej kadencji Sejmu, powróciła do pracy zawodowej jako lekarz w przychodni „Optima”. Pomysł zrodził się z jej rozmów z pacjentami, opowiadającymi o nurtujących ich problemach.

– Mowa o stworzeniu takiego miejsca, w którym można by szybko uzyskać poradę: gdzie można, w jaki sposób radzić sobie z niepełnosprawnością oraz z opieką nad osobą zależną – wyjaśnia dr Janina Okrągły.

Jak dodaje, chodzi zwłaszcza o kompleksową informację w zakresie: jakie są możliwości prawne, ścieżki administracyjne, gdzie i na czym polega opieka socjalna, środowiskowa, długoterminowa, paliatywna, a także – gdzie jest dostępna, kontakty, namiary itp.

Jej zdaniem takie informacje są bardzo potrzebne opiekunom, czy rodzinie, która nagle staje przed problemem zapewnienia i organizacji opieki dla osoby starszej, czy niepełnosprawnej. Tym bardziej, że jak przekonuje, „różne instytucje działają, ale nie ma między nimi przepływu informacji, nie zawsze one same wiedzą o swoich działaniach”.

– Taki punkt – wiedza, jak i co mamy – poprawiłby komunikację i współdziałanie opieki społecznej, ochrony zdrowia, PFRON, PCPR – uważa Janina Okrągły.

Wymienia ona także liczne korzyści dla lokalnej społeczności.

– Jeżeli rodzina szybko zorganizuje swoje życie z osobą zależną, to więcej tych osób pozostanie w swoim środowisku, przyjaznym im, a mniej tych osób trafi do DPS-ów i ZOL-ów. Dzięki zwiększeniu samodzielności osób zależnych mniej opiekunów zrezygnuje z pracy, przełoży się to też na mniejsze wypalenie opiekunów – argumentuje lekarka.

Na zgłoszony przez nią postulat na bieżąco zareagował burmistrz Franciszek Fejdych, zapowiadając, że gmina wesprze inicjatywę.

– Myślę, że to jest temat do następnych spotkań ze środowiskiem seniorów, aby pomyśleć, jak ma funkcjonować to centrum wsparcia opiekunów, kto tam ma być i z jakimi kompetencjami, aby to funkcjonowało dobrze. Pewne działania muszą być przeprowadzone wspólnie z powiatem, bo tam też są pewne instytucje – mówił burmistrz.

Deklaracje te z zadowoleniem powitał RPO, dr Adam Bodnar, który sytuację w jakiej od razu podczas spotkania z udziałem władz gminy padają „dość twarde deklaracje polityczne burmistrza, dotyczące podjęcia określonych działań i stworzenia centrum wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną” określił mianem „rewelacji”.

Franciszek Fejdych zauważył, że temat ten „przewija się” już jego trzecią kadencję i wyjaśnił:

– Czekaliśmy na odpowiedni moment – są środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, więc ruszamy z domem dziennego pobytu.

Fot. opolskie.regiopedia.pl

 

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....