Prudnik24

Posadzą 5 tysięcy drzew owocowych

Posadzą 5 tysięcy drzew owocowych
Marzec 23
17:22 2017

Głubczyckie stowarzyszenie „Inicjatywa” zamierza posadzić na terenie Głubczyc około 5 tysięcy drzew owocowych. Ma to nawiązać do przedwojennego krajobrazu gminy.

Jak po informowało Radio Opole, prace mają ruszyć już wiosną.

– Posadzimy pięć tysięcy podkładek pod drzewa owocowe. Będą to podkładki drzew wysoko rosnących. To dlatego, żeby drzewa, które będziemy szczepili na tych podkładkach były drzewami wysokimi, żeby były drzewami takimi, jakimi były pierwotnie – mówił na antenie rozgłośni Paweł Buczek ze stowarzyszenia „Inicjatywa”.

Jednym z elementów przygotowania do akcji ma być sprawdzenie, czy a terenie gminy Głubczyce pozostały jeszcze jakiekolwiek okazy drzew pamiętające okres przedwojnia. – Mamy świadomość, że głównie przez szkodliwe działanie człowieka takich okazów będzie niewiele – komentował cytowany przez radio Buczek. Jak podkreślał, drzewa, które zlokalizują uczestnicy akcji będą musiały być przeszczepione, co pozwoli je uratować. – Jeśli pewnych odmian już nie będzie, a mam świadomość, że pewnie tak już jest, to będziemy się posiłkowali bazą genetyczną, która jest w ogrodzie botanicznym w Mikołowie, czy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. To są nasi partnerzy przy tym projekcie – dodał rozmówca Radia Opole.

Drzewa mają zostać posadzone na półhektarowej działce, którą stowarzyszeniu przekazały władze Głubczyc. Po upływie roku będą przesadzane w różne miejsca na terenie całej gminy.

Za: Radio Opole

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 118

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....