Prudnik24

Posadzą 5 tysięcy drzew owocowych

Posadzą 5 tysięcy drzew owocowych
Marzec 23
17:22 2017

Głubczyckie stowarzyszenie „Inicjatywa” zamierza posadzić na terenie Głubczyc około 5 tysięcy drzew owocowych. Ma to nawiązać do przedwojennego krajobrazu gminy.

Jak po informowało Radio Opole, prace mają ruszyć już wiosną.

– Posadzimy pięć tysięcy podkładek pod drzewa owocowe. Będą to podkładki drzew wysoko rosnących. To dlatego, żeby drzewa, które będziemy szczepili na tych podkładkach były drzewami wysokimi, żeby były drzewami takimi, jakimi były pierwotnie – mówił na antenie rozgłośni Paweł Buczek ze stowarzyszenia „Inicjatywa”.

Jednym z elementów przygotowania do akcji ma być sprawdzenie, czy a terenie gminy Głubczyce pozostały jeszcze jakiekolwiek okazy drzew pamiętające okres przedwojnia. – Mamy świadomość, że głównie przez szkodliwe działanie człowieka takich okazów będzie niewiele – komentował cytowany przez radio Buczek. Jak podkreślał, drzewa, które zlokalizują uczestnicy akcji będą musiały być przeszczepione, co pozwoli je uratować. – Jeśli pewnych odmian już nie będzie, a mam świadomość, że pewnie tak już jest, to będziemy się posiłkowali bazą genetyczną, która jest w ogrodzie botanicznym w Mikołowie, czy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. To są nasi partnerzy przy tym projekcie – dodał rozmówca Radia Opole.

Drzewa mają zostać posadzone na półhektarowej działce, którą stowarzyszeniu przekazały władze Głubczyc. Po upływie roku będą przesadzane w różne miejsca na terenie całej gminy.

Za: Radio Opole

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Brak komentarzy

Write a Comment

Gazeta Prudnik24 – numer 107

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Złodziej teraz szuka wielu sposobów jak zarobić na życie więc wziął się za nietypowe działanie,...

dzień przed zakończeniem głosowanie-16 głosów, dzień zakończenia 275. Przypadek? Pf.Chłopcy koniecznie chcą skakać wyżej d&*%y....

Wygląda na to, że po prawej stronie jest ul Armii Krajowej, po lewej Szkolna, u...

Czego jest ten plan na zdjęciu? Coś nie kojarzę z planu żadnego miejsca w Prudniku,...