Prudnik24

POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW PRZYPOMINA I OSTRZEGA!

POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW PRZYPOMINA I OSTRZEGA!
Marzec 23
17:07 2017

Od początku bieżącego roku spływają do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Prudniku sygnały o pojawieniu się na terenie naszego powiatu przedstawicieli firm, które podszywają się pod dotychczasowego dostawcę energii elektrycznej lub gazu.

Najczęściej wygląda to w ten sposób, że Konsument odbiera telefon z informacją, że z uwagi na połączenie się firm dostarczających prąd i gaz, będą od tego momentu niższe rachunki, ale wymaga to podpisania umowy. W związku z tym w niedługim czasie (czasami nawet mowa jest o godzinie) pojawić się ma się u Klienta osoba z taka umową, którą należy podpisać. Faktycznie taka osoba się pojawia i zazwyczaj bez czytania Klient podpisuje umowę.

Inna metodą wprowadzenia w błąd jest przeprowadzenie rozmowy telefonicznej w taki sposób, w której to konsument podaje swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres, PESEL) oraz wysokość rachunków.

Skutkiem takich zachowań może być nieświadome i niezamierzone zawarcie nowych umów przez Konsumentów i związane z tym zmiany dotychczasowych dostawców prądu czy też gazu.

Przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów należy je przeczytać i upewnić się, co do zawartych w nich zapisów i czy jest to w naszym interesie oraz czy na pewno chcemy dokonać takiej zmiany, a także czy jesteśmy pewni, z kim taka umowę podpisujemy. Również udostępnianie naszych danych osobowych czy wysokości rachunków w rozmowie telefonicznej nie jest wskazane z uwagi na to, iż nie wiemy do końca jak zostaną one wykorzystane i przez kogo.

Jednocześnie przy podpisaniu dokumentów powinniśmy od razu otrzymać cały taki sam komplet dokumentów, wraz z cennikami, regulaminami i innymi załącznikami.

Ponadto na żądanie Konsumenta, każda osoba działająca w imieniu przedsiębiorcy może zostać wylegitymowana, co dodatkowo upewni nas, z kim rozmawiamy i zawieramy umowę.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Prudniku

Mariusz Maćków

About Author

Redakcja

Redakcja

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 118

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....