Prudnik24

Głuchołazy będą miały tężnię i wieżę widokową

Głuchołazy będą miały tężnię i wieżę widokową
Marzec 31
18:51 2017

Jeszcze w tym roku w parku przy Szpitalu nr 2 w Głuchołazach (ul. Lompy) powstanie tężnia. Konstrukcja ma mieć wysokość około 15 metrów i pełnić jednocześnie funkcję wieży widokowej. Będzie to pierwsza tężnia na Opolszczyźnie.

Tężnia to budowla z drewna, w której solanka spływając po ścianach wykonanych z gałęzi (tarniny) tworzy leczniczą mgiełkę. Tym samym mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych, infekcji, alergii, nadciśnienia i wielu innych schorzeń.

– Chcemy, aby tężnia została oddana do użytku przed sezonem letnim. Na ten cel zarezerwowaliśmy w budżecie Powiatu Nyskiego 700 tys. złotych. Tężnia ma służyć wszystkim – pacjentom, pensjonariuszom, mieszkańcom i turystom – mówi starosta nyski Czesław Biłobran.

Budowę tężni popiera dyrektor głuchołaskiego ZOZ-u Artur Grychowski. Jego zdaniem lokalizacja tężni w parku przy Szpitalu nr 2 jest słuszna. – Leczymy tam choroby płuc i prowadzimy terapię nowotworów. Ta tężnia bardzo dobrze się będzie wpisywała w potrzeby naszych pacjentów. Mam nadzieję, że także uaktywni ruch turystyczny w Głuchołazach – mówi Artur Grychowski.

Wicestarosta nyski Piotr Woźniak dodaje, że to dalszy ciąg inwestycji w głuchołaski szpital, na który w ciągu ostatnich dwóch lat Powiat Nyski przeznaczył prawie 5 mln złotych. – Ponadto będzie to powrót do tradycji leczenia pacjentów i rehabilitacji w uzdrowiskowej części Głuchołaz – mówi Piotr Woźniak.

Dodajmy, że głuchołaska tężnia będzie pierwszą na Opolszczyźnie. Natomiast najsłynniejsze, najstarsze i największe polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku. Tężnie funkcjonują także m.in. w Wieliczce, Rabce-Zdroju, Inowrocławiu, Radlinie, Legionowie oraz Konstancinie-Jeziornej.

Za: glucholazyonline.com

Gazeta Prudnik24 – numer 123

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...

oliwka magnezowa
  • 12 mar 2014. Sól magnezową wydobywa się z basenu.
  • techlandlab.pl