Prudnik24

Z marcowej rady seniorów

Z marcowej rady seniorów
Kwiecień 06
14:10 2017

Podczas sesji rady seniorów, jaka odbyła się w połowie marca poruszano m.in. kwestie utworzenia  punktu informacyjnego dla chorych i ich rodzin, reaktywacji nagrody „Prudnicka Diana”, prac nad strategią gminy ds. seniorów, dodatkowych ławek w mieście, a także pierwszych prudnickich „Senioraliów”.

 Punkt w przyszłym roku

Jak powiedziała nam przewodnicząca Prudnickiej Rady Seniorów, Barbara Damszel, ideę utworzenia punktu konsultacyjno-doradczego dla osób chorych, niepełnosprawnych, oraz ich rodzin i opiekunów, przedstawiła zaproszona na obrady pomysłodawczyni, lekarz Janina Okrągły. Ze strony Urzędu Miejskiego zaproponowano, aby punkt utworzyć w Domu Dziennego Pobytu, który w 2018 r. ma powstać w budynku po „małej jedynce” przy ul. Traugutta.

– Pan burmistrz zobowiązał się do organizacji spotkania tzw. okrągłego stołu, z udziałem: gminy, powiatu, Ośrodka Pomocy Społecznej, PCM-u i przychodni Medicus oraz Optima, a także prudnickiego Caritasu W tym gronie będą toczyły się rozmowy w sprawie utworzenia punktu informacyjnego – powiedziała nam Barbara Damszel.

Dodajmy, że jeden z radnych zaproponował również wydanie informatora dla rodzin i opiekunów, zawierającego m.in. nr telefonu punktu, także informacje, co można załatwić w poszczególnych instytucjach.

Chcą strategii i ankiety

Przewodnicząca PRS pytała także, kiedy zaczną się prace nad Strategią Gminy ds. seniorów. Ze strony seniorów potwierdziła oczekiwanie na powołanie Komisji i gotowość do uczestniczenia w jej pracach. Ustalono też, że pod koniec kwietnia odbędzie się robocza sesja rady seniorów, na której będą opracowywane propozycje założeń do strategii. Radni chcą także opracować i przeprowadzić ankietę wśród seniorów.

– Chcemy uzyskać informacje od seniorów, jak im się żyje w naszym mieście. Przygotowujemy około 650 ankiet, żeby próba była wiarygodna. Według danych z lutego 2017 r. mamy w Prudniku 7432 seniorów, a więc badanych byłoby ok. 7% populacji – wyjaśniła  Barbara Damszel.

Potrzebne nowe ławki i krzesła

Radni seniorzy postulowali także, by w kilku miejscach miasta postawić kilka dodatkowych ławek.

– Pan burmistrz przychylił się do tego pomysłu. Ławki mają zostać postawione m.in. koło cukierni przy ul. Piastowskiej, także na ulicach Jesionkowej, Wiejskiej i Skowrońskiego. Napiszemy również pisma do marketów – Lidl, Kaufland, Biedronka. Wystarczyłoby postawienie po jednej ławce na parkingach przy sklepach – mówiła przewodnicząca.

Ma być też skierowana prośba do prudnickich aptek, aby w każdej z nich postawić jedno, dwa krzesła dla osób starszych (w części aptek to już funkcjonuje).

Co z nagrodą Diany?

Radny Marek Karp poruszył kwestię nagrody – statuetki „Prudnickiej Diany”, którą ustanowiono w roku 2011, ale następnie była ona wręczana okazjonalnie.

– Kiedy Diana kilka lat temu stanęła na cokole, wśród inicjatyw pojawiła się też ta nagroda. Niestety   w ostatnich latach ta idea trochę podupadła. Raz była gala, raz dostał ją Józef Michalczewski na Rajdzie Malucha, w tamtym roku dostała ją pani dyrektor z amerykańskiej firmy Henniges, która weszła do Prudnika. Diana poszła też na Lady Di – i bardzo dobrze, ale przede wszystkim powinna być w Prudniku, tymczasem tutaj trochę się to rozmyło – przypomniał nam Marek Karp.

Ustalono, że prawdopodobnie będą wprowadzone zmiany w składzie kapituły nagrody, ale w tym roku procedura jej przyznawania ponownie ma ruszyć, a w przyszłym roku nagroda ma zostać wręczona.

W czerwcu pierwsze „Senioralia”

W dniach 23-25 czerwca mają odbyć się pierwsze prudnickie „Senioralia”, czyli impreza na wzór już organizowanych w wielu miastach Polski, także w województwie, m.in. w Nysie. Szczegóły programu zostaną dopiero ustalone.

Na zakończenie obrad przypomniano, że mając na uwadze dobro starszych mieszkańców nadal są pełnione dyżury członków Prudnickiej Rady Seniorów w Ratuszu – w każdy II i IV piątek miesiąca, w godz. 10.00 – 12.00.

Gazeta Prudnik24 – numer 135

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook