Prudnik24

Z marcowej rady seniorów

Z marcowej rady seniorów
Kwiecień 06
14:10 2017

Podczas sesji rady seniorów, jaka odbyła się w połowie marca poruszano m.in. kwestie utworzenia  punktu informacyjnego dla chorych i ich rodzin, reaktywacji nagrody „Prudnicka Diana”, prac nad strategią gminy ds. seniorów, dodatkowych ławek w mieście, a także pierwszych prudnickich „Senioraliów”.

 Punkt w przyszłym roku

Jak powiedziała nam przewodnicząca Prudnickiej Rady Seniorów, Barbara Damszel, ideę utworzenia punktu konsultacyjno-doradczego dla osób chorych, niepełnosprawnych, oraz ich rodzin i opiekunów, przedstawiła zaproszona na obrady pomysłodawczyni, lekarz Janina Okrągły. Ze strony Urzędu Miejskiego zaproponowano, aby punkt utworzyć w Domu Dziennego Pobytu, który w 2018 r. ma powstać w budynku po „małej jedynce” przy ul. Traugutta.

– Pan burmistrz zobowiązał się do organizacji spotkania tzw. okrągłego stołu, z udziałem: gminy, powiatu, Ośrodka Pomocy Społecznej, PCM-u i przychodni Medicus oraz Optima, a także prudnickiego Caritasu W tym gronie będą toczyły się rozmowy w sprawie utworzenia punktu informacyjnego – powiedziała nam Barbara Damszel.

Dodajmy, że jeden z radnych zaproponował również wydanie informatora dla rodzin i opiekunów, zawierającego m.in. nr telefonu punktu, także informacje, co można załatwić w poszczególnych instytucjach.

Chcą strategii i ankiety

Przewodnicząca PRS pytała także, kiedy zaczną się prace nad Strategią Gminy ds. seniorów. Ze strony seniorów potwierdziła oczekiwanie na powołanie Komisji i gotowość do uczestniczenia w jej pracach. Ustalono też, że pod koniec kwietnia odbędzie się robocza sesja rady seniorów, na której będą opracowywane propozycje założeń do strategii. Radni chcą także opracować i przeprowadzić ankietę wśród seniorów.

– Chcemy uzyskać informacje od seniorów, jak im się żyje w naszym mieście. Przygotowujemy około 650 ankiet, żeby próba była wiarygodna. Według danych z lutego 2017 r. mamy w Prudniku 7432 seniorów, a więc badanych byłoby ok. 7% populacji – wyjaśniła  Barbara Damszel.

Potrzebne nowe ławki i krzesła

Radni seniorzy postulowali także, by w kilku miejscach miasta postawić kilka dodatkowych ławek.

– Pan burmistrz przychylił się do tego pomysłu. Ławki mają zostać postawione m.in. koło cukierni przy ul. Piastowskiej, także na ulicach Jesionkowej, Wiejskiej i Skowrońskiego. Napiszemy również pisma do marketów – Lidl, Kaufland, Biedronka. Wystarczyłoby postawienie po jednej ławce na parkingach przy sklepach – mówiła przewodnicząca.

Ma być też skierowana prośba do prudnickich aptek, aby w każdej z nich postawić jedno, dwa krzesła dla osób starszych (w części aptek to już funkcjonuje).

Co z nagrodą Diany?

Radny Marek Karp poruszył kwestię nagrody – statuetki „Prudnickiej Diany”, którą ustanowiono w roku 2011, ale następnie była ona wręczana okazjonalnie.

– Kiedy Diana kilka lat temu stanęła na cokole, wśród inicjatyw pojawiła się też ta nagroda. Niestety   w ostatnich latach ta idea trochę podupadła. Raz była gala, raz dostał ją Józef Michalczewski na Rajdzie Malucha, w tamtym roku dostała ją pani dyrektor z amerykańskiej firmy Henniges, która weszła do Prudnika. Diana poszła też na Lady Di – i bardzo dobrze, ale przede wszystkim powinna być w Prudniku, tymczasem tutaj trochę się to rozmyło – przypomniał nam Marek Karp.

Ustalono, że prawdopodobnie będą wprowadzone zmiany w składzie kapituły nagrody, ale w tym roku procedura jej przyznawania ponownie ma ruszyć, a w przyszłym roku nagroda ma zostać wręczona.

W czerwcu pierwsze „Senioralia”

W dniach 23-25 czerwca mają odbyć się pierwsze prudnickie „Senioralia”, czyli impreza na wzór już organizowanych w wielu miastach Polski, także w województwie, m.in. w Nysie. Szczegóły programu zostaną dopiero ustalone.

Na zakończenie obrad przypomniano, że mając na uwadze dobro starszych mieszkańców nadal są pełnione dyżury członków Prudnickiej Rady Seniorów w Ratuszu – w każdy II i IV piątek miesiąca, w godz. 10.00 – 12.00.

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....