Prudnik24

Orkiestrze POK stuknęło 45 lat

Orkiestrze POK stuknęło 45 lat
Maj 18
17:03 2017

Jubileuszowym koncertem w święto Konstytucji 3 maja orkiestra dęta Prudnickiego Ośrodka Kultury symbolicznie uczciła 45-lecie swojej działalności.

 Jak przypomniał prowadzący występ dyrektor POK, Ryszard Grajek, zespół utworzono w maju 1972 roku – jako zakładową orkiestrę dętą przy ZPB Frotex, a dokładnie orkiestrę zakładowej straży pożarnej – z inicjatywy ówczesnego dyrektora Bolesława Pohla. Od 1990 r. opiekę nad zespołem sprawuje Prudnicki Ośrodek Kultury.

Pierwszym kapelmistrzem był Józef Plicko, po nim Wilhelm Żelazny z Białej, a następnie – od połowy lat 80. do stycznia 2011 roku – Marian Wnęk. Po jego śmierci zespół przejął, i – jak pod podkreślał Ryszard Grajek – tak naprawdę uratował obecny dyrygent, Władysław Wojtyła.

Orkiestra od lat uświetnia najważniejsze uroczystości państwowe i samorządowe, imprezy dożynkowe, a także od 25 lat w Prudniku rozpoczyna granie podczas dorocznych finałów WOŚP z repertuarem złożonym z kolęd i marszów.

Zespół ma w składzie instrumentalistów nie tylko z Prudnika, ale także z Białej, Nysy, Głuchołaz i Głubczyc, a także z Czech (Czeska Ves, swego czasu także Mesto Albrechtice).

Mamy ciągle za mało chętnych młodych muzyków, gdyż nie ma tej mentalności jak w Czechach, czy na Górnym Śląsku, gdzie tradycje orkiestrowego grania kultywuje się w rodzinach – mówi dyrektor POK, Ryszard Grajek.

Orkiestra dęta POK występowała również z koncertami w Czechach, na Słowacji, oraz w partnerskim mieście Prudnika, niemieckim Northeim (w 1997 r.). Ma na swoim koncie puchar Wojewody Opolskiego za zajęcie II miejsca w przeglądzie orkiestr dętych woj. Opolskiego w Zdzieszowicach.

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....