Prudnik24

Wieża na Kopie do remontu

Wieża na Kopie do remontu
Maj 18
17:23 2017

Jak informuje portal goryopawskie.eu, jeszcze w tym roku wieża widokowa na Kopie Biskupiej ma zostać zmodernizowana. Prace ruszą jeszcze w maju. Koszt całego zadania to około 2,4 mln. koron.

Dla osób zainteresowanych historią szczególnie ważny może będzie zapewne fakt powrotu na elewację wieży napisu „Kaiser Franz Josef Warte” (Warta Cesarza Franciszka Józefa), który kilka lat temu odpadł, a wcześniej i tak był mocno nadgryziony przez ząb czasu. Poza tym cały obiekt „utonie” w rusztowaniach, które pomoże przy pracach remontowych elewacji wieży oraz jej dachu.

Dla turystów portal ma dobre informacje – pomimo prac wieża wciąż będzie dostępna dla chcących podziwiać widoki polsko-czeskiego pogranicza. Lato ma przynieść przerwę w pracach, które na nowo ruszą jesienią. Wtedy już obiekt zostanie zamknięty dla turystów, a ekipy remontowe zajmą się starą klatką schodową i podtrzymującymi ją filarami oraz tarasem widokowym.

Wieża widokowa na Biskupiej Kopie ma wysokość 18 metrów. Otwarto ją w 1898 r. jako pierwszy tego typu obiekt w Jesenikach. Dla uczczenia 50 lat panowania cesarza Austrii Franciszka Józefa wieża otrzymała jego imię. Były w historii budowli takie okresy, kiedy to nie była udostępniana dla turystów lub dostęp do niej był rzadki, jak choćby po II wojnie światowej, kiedy to na wieży powstał nadajnik czeskiej telewizji. W międzyczasie obiekt popadał w coraz większą ruinę. Dopiero w 1996 roku anteny przeniesiono na pobliski maszt, a wieżę wyremontowano. Od tego czasu minęło już jednak ponad 20 lat.

Wielu naszych Czytelników kojarzy z wieżą osobę Miroslava Petříka, który do 2015 roku był też jej kasztelanem (odszedł po konflikcie z władzami Zlatych Hor – obecnie pieczę nad obiektem sprawuje tamtejszy klub sportowy). Petrika wciąż można jednak tu spotkać, wszak od lat buduje swój własne schronisko.

Wieża odwiedzana jest co roku przez tysiące turystów. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można zobaczyć z niej Śnieżkę, a nawet pierwsze wzniesienia Tatr.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....