Prudnik24

KLINIKA NOVA – NAJNOWSZE METODY NA POPRAWĘ WZROKU STARSZYM I MŁODSZYM

KLINIKA NOVA – NAJNOWSZE METODY NA POPRAWĘ WZROKU STARSZYM I MŁODSZYM
Czerwiec 12
15:53 2017

Dobry wzrok jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do poprawy  jakości życia. Widzenie to niezależność, wolność. Możesz robić to, co lubisz, a nasze życie jest pełne kontrastów i kolorów.

W momencie kiedy nasz wzrok się pogarsza, doceniamy, jak ważny jest dobry wzrok w naszym codziennym życiu.

Zaćma jest najczęstszą przyczyną stopniowego pogarszania się wzroku i normalną częścią procesu starzenia.

Niektóre z objawów które mogą wystąpić to:

 • Obiekty przestają być ostre a kolory wydają się matowe,
 • Prowadzenia samochodu nocą jest utrudnione,
 • Zwiększona wrażliwość na światło.

Artykuł ten pomoże odpowiedzieć na niektóre pytania związane z zaćmą i wyjaśnić jak operacja może poprawić nasze widzenie.

Nasze widzenie zmienia się z wiekiem

Po 40 oku życia nasze widzenia zaczyna się pogarszać. Starczowzroczność i zaćma są najczęstszymi przyczynami stopniowego pogarszania wzroku.

Są elementem procesu starzenia, ale mogą być skorygowane podczas zabiegu chirurgii zaćmy.

Po co jest presbiopia (starczowzroczność)?

Po 40 roku życia soczewka staje się mniej elastyczna, powodując obniżoną zdolność do regulacji i akomodacji. To sprawia że obiekty znajdujące się blisko, coraz trudniej zobaczyć wyraźnie.

Co to jest zaćma?

Zaćma pojawia się w wyniku zmian w strukturze soczewki. Wraz z wiekiem, soczewka staje się grubsza i mniej przezierna, utrudniając przedostawanie się światła, co prowadzi do utraty widzenia.

Proces ten postępuje stopniowo, więc z czasem jakość widzenia pogarsza się, obraz staje się matowy, rozmyty-podobny do patrzenia przez brudna szybę okna.

Jakość widzenia

Zaćma powinna być leczona w  momencie, gdy pogorszenie widzenia zaczyna wpływać na nasze codzienne życie.

Oznaki presbiopii:

 • Zapotrzebowanie na okulary do czytania lub dwuogniskowe,
 • Trudności z takimi czynnościami, jak szycie lub inne hobby,
 • Konieczność trzymania obiektów dalej, aby je zobaczyć,

Objawy zaćmy:

 • Stopniowe pogorszenia jakości widzenia,
 • mgliste lub słabe widzenie,
 • obniżone postrzeganie kolorów,
 • zwiększona wrażliwość na jasne światło,
 • konieczność częstej zmiany mocy okularów.

Jak leczyć zaćmę?

Do dzisiaj nie ma metody zatrzymania lub spowolnienia rozwoju zaćmy. Usunięcie naturalnej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewka wewnątrzgałkową (IOL), jest jedynym rozwiązaniem poprawiającym Twoje widzenie i jakość życia.

Operacja usunięcia zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych, najbezpieczniejszych, a zarazem najbardziej  skutecznym rodzajem operacji na świecie. Zmętniała soczewka jest usuwana podczas zabiegu nazywanego fakoemulsyfikacją, za pomocą głowicy ultradźwiękowej, która rozbija i usuwa kawałki soczewki. W miejsce naturalnej soczewki wszczepiana jest akrylowa soczewka wewnątrzgałkowa. Cała procedura odbywa się przez małe cięcia na krawędzi rogówki. Cięcie jest zwykle samouszczelniające, bez konieczności stosowania szwów, co pozwala na szybszą regenerację.

Zabieg trwa około 5 do 15 minut i jest bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego-kroplowego.

 

Co to jest soczewka wewnątrzgałkowa?

Soczewka wewnątrzgałkowa to przykład niewiarygodnej, miniaturowej technologii. Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe ogniskują światło na siatkówce, symulując refrakcyje właściwości naturalnej soczewki. W wyniku tego możemy cieszyć lepszym widzeniem po operacji.

Soczewki wykonane są głównie z akrylu, średnica części optycznej wynosi 6 mm, a grubość zależy od mocy soczewki. Materiał soczewki jest miękki, zwijalny dzięki temu soczewki mogą być wszczepiane przez mikrocięcie ok 2 mm.

Najczęściej wszczepianą soczewka wewnątrzgałkową jest soczewka jednoogniskowa, która zapewnia tylko dobre widzenie do dali. Dlatego do czytania, pracy z elementami położonymi blisko musisz używać okularów.

Co to jest wieloogniskowa (multifokalna) soczewka wewnątrzgałkowa?

Wieloogniskowe soczewki są bardziej zaawansowane technologicznie, dając więcej niż jeden punkt ogniskowania. Moc soczewki jest kalkulowana tak, aby zapewnić widzenie na każdej odległości, zarówno dali jak i bliży, np. podczas czytania.

Wieloogniskowe soczewki toryczne są przeznaczone dla pacjentów z astygmatyzmem. Korygują one astygmatyzm, a także zapewniają pacjentowi dobre widzenie do dali, bliży i w odległościach pośrednich.

Adaptacja do soczewki wieloogniskowej

Wieloogniskowe soczewki powodują, że na naszej siatkówce powstaje wiele obrazów, które mózg musi wybrać, aby zapewnić dobre widzenie na różnych odległościach. Dlatego normalne jest, że przystosowanie mózgu do korzystania z takiej soczewki może potrwać nawet kilka miesięcy, aby uzyskać idealne widzenie.

Zjawiska świetlne

Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić niektóre zaburzenia widzenia typowe dla soczewek wieloogniskowych. Mogą być one bardziej widoczne w słabym świetle, szczególnie podczas jazdy nocą. Pojawiające się pierścienie powszechnie zwane „halo”, mogą wystąpić z powodu oświetlenia ulicznego czy reflektorów (świateł samochodów). Jednak mózg przystosowuje się do tych zjawisk i znikają one po kilku miesiącach.

Wieloogniskowe soczewki firmy ZEISS

Przed operacja zaćmy lekarz powinien omówić, jaka soczewka wewnątrzgałkowa jest najlepsza dla Twoich potrzeb. Lekarz może zarekomendować Ci wieloogniskowe soczewki firmy ZEISS.

ZEISS jest zaufaną marka w dziedzinie optyki jest również dobrze znany z produkcji szerokiej gamy wysokiej jakości soczewek.

Rodzina soczewek wieloogniskowych AT LISA®, AT LISA® toric, AT LISA® tri jest zaprojektowana tak, aby zapewnić dobre widzenie na wszystkich odległościach. Kiedy wybierasz soczewkę wieloogniskową zamiast jednoogniskowej, dajesz sobie możliwość życia bez korzystania z okularów.

AT LISA firmy ZEISS:

 • zapewnia widzenie do bliży, dali w odległościach pośrednich,
 • gwarantuje dobrą jakość obrazu na różnych dystansach,
 • koryguje wady refrakcji w tym regularny astygmatyzm.

Wolność od okularów:

Badania kliniczne wykazują, że rodzina soczewek wewnątrzgałkowych AT LISA to więcej niż 90% pacjentów uniezależnionych od noszenia okularów.*

AT LISA tri- najnowsza generacja wieloogniskowej soczewki firmy ZEISS

AT LISA zapewnia doskonałe funkcjonowanie widzenia nie tylko do bliży i dali, ale również realne pośrednie widzenie tak potrzebne podczas korzystania  z komputera czy przygotowywania potraw.

AT LISA tri pozwala cieszyć się dobrym widzeniem przy każdym oświetleniu, nawet podczas jazdy nocą lub czytania menu w słabo oświetlonej restauracji. Ta trzyogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa firmy ZEiSS jest wynikiem wieloletnich badań w zakresie rozwoju technologii optycznej. Jest zaprojektowana tak, aby sprostać wysokim oczekiwaniom pacjentów i dać szanse na lepsze aktywne życie bez okularów.

Podobnie jak w przypadku wszystkich wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych, po implantacji AT LISA tri potrzebujemy trochę czasu, aby mózg nauczył się korzystania z tj soczewki. Wyniki wykazały że oprócz doskonałej ostrości widzenia pacjentów po zabiegu wszczepienia AT LISA tri adaptacja trwa krótko, a uboczne efekty świetlne, takie jak halo, lśnienie są mniejsze.

Wybór soczewki AT LISA tri to wybór swojego życia bez okularów.

 

Wszystkie wyżej wymienione metody leczenia wzroku stosowane są w Klinice Nova od wielu lat z świetnymi efektami.

Zapraszamy serdecznie pacjentów na konsultacje i leczenie

ZESPÓŁ OKULISTYCZNY KLINIKI NOVA

www.klinikanova.pl

rejestracja telefoniczna 77 7070100

 

About Author

Tekst sponsorowany

Tekst sponsorowany

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 120

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

PPS

Fajnie że jest jakiś pomysł na funkcjonowanie szpitala ale czy to dobry kierunek... Zdecydowanie nie!...

Nareszcie coś się dzieje........

Niby dobre miejsce na taka inwestycje ale z drugiej strony co to za centrum przesiadkowe...

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...