Prudnik24

Zbiory Thürka przepadły?

Zbiory Thürka przepadły?
Czerwiec 24
11:29 2017

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w prudnickiej bibliotece dotyczącego twórczości Harrego Thürka okazało się, że większość jego zbiorów została zniszczona. Prudnickiej placówce przekazał je w 2007 roku przyjaciel pisarza Jan Dolny.

 Zbiory to bogata kolekcja książek oraz maszyna do pisania Thürka. Znajdowały się w siedzibie dawnej biblioteki na Placu Zamkowym i miały zostać skatalogowane już po porzenosinach do obecnej siedziby przy ul. Mickiewicza. Planowano też powstanie pokoju upamiętniającego pisarza, który przed XX wojną światową zamieszkiwał Prudnik i jest m.in. autorem książki „Lato Umarłych Snów“, której akcja rozgrywa się w naszym mieście. Twórca był też cenionym reporterem.

O to, co stało się ze zbiorami pytał kierownik placówki Małgorzatę Skowronek (przed połączeniem biblioteki z ośrodkiem kultury pełniła ona funkcję dyrektora) poeta Wojeciech Ossoliński. Ta tłumaczyła, że zbiory zostały zlikwidowane wskutek zniszczenia. Małgorzata Skowronek wyjaśniała m.in., że panująca w lokalu wilgoć spowodowała zalanie książek i dostanie się do nich pleśni. Dowodziła, że koszty ratowania księgozbioru stanowiłyby niemal roczny koszt utrzymania placówki. Wspomniała też, że maszyna do pisania przetrwała i może zostać wystawiona. Przetrwać miało też kilka egzemplarzy książek, które być może znajdują się w wypożyczalni. Tymczasem, jak dowiedziała się nieoficjalnie nasza gazeta, likwidacji uległa niemal cała kolekcja pamiątek po pisarzu.

Swojego wzburzenia nie kryje stowarzyszenie „Prudniczanie“.

– Jeżeli księgozbiór był zagrożony, to należało zwrócić się do władz gminy by przeniosły go w bezpieczne miejsce. Jeżeli takiego zgłoszenia nie było, to znaczy, że kierownik, a wtedy jeszcze dyrektor Skowronek nie dopełniła swoich obowiązków. Prezes „Prudniczan” Jarosław Szóstka opublikował też w internecie zdjęcia wnętrz przy ul. Zamkowej, argumentując, że w obiekcie nie czuć zapachu wilgoci. „Na pierwszym piętrze sufit w wielu miejscach jest naruszony, ale duży przeciek wody musiałby zostawić po sobie o wiele większe zniszczenia” – stwierdza Szóstka.

Burmistrz Franciszek Fejdych zlecił już kontrolę w placówce w nieprzekraczalnym terminie 28 czerwca. Ma ją przeprowadzić dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Bibliotek Ryszard Grajek.

Powieść Thürka „Lato Umarłych Snów” została wydana staraniem starostwa powiatowego i niżej podpisanego dwa lata temu w polskim tłumaczeniu autorstwa Marcina Domino.

Małgorzata Skowronek dla Gazety Prudnik24

„Muszę stwierdzić, że zniszczenia wynikające z zawilgocenia w księgozbiorze o którym mowa sięgały prawie 90% całości i niestety kwalifikowały go do kosztownych specjalistycznych zabiegów, bądź też utylizacji. Otrzymane pamiątki, maszyna do pisania i oprawione zdjęcie, znajdują się w gabinecie kierownika. W Wypożyczalni znajduje się dziś ok. 300 pozycji z otrzymanej kolekcji oraz wszystkie przekazane nam osobno powieści autorstwa H. Thurka. A co do zarzutów Stowarzyszenia Prudniczan – niestety znam je tylko z mediów i z tego powodu trudno się do nich odnieść. Tylko jedno – stan techniczny budynku i związane z nim zagrożenia dla wszystkich zbiorów, bez względu na ich proweniencję, były podstawą podjęcia decyzji o przeprowadzeniu Biblioteki do nowego lokalu.”

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 119

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

PPS

Fajnie że jest jakiś pomysł na funkcjonowanie szpitala ale czy to dobry kierunek... Zdecydowanie nie!...

Nareszcie coś się dzieje........

Niby dobre miejsce na taka inwestycje ale z drugiej strony co to za centrum przesiadkowe...

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

umowa o prace
  • istnieją pewne ściśle określone wymogi które musi spełniać umowa o pracę oprócz oznaczenia stron czyli pracodawcy i
  • prawolingo.pl