Prudnik24

Renowacja nie podoba się mieszkańcom

Renowacja nie podoba się mieszkańcom
28 czerwca
09:49 2017

W Głubczycach oburzenie niektórych mieszkańców wywołał remont pomnika „Wdzięczności Armii Radzieckiej”.

Jak mówi burmistrz Głubczyc Adam Krupa, remontowany jest fragment XIX-wiecznego monumentu poświęcony żołnierzom pruskim, poległym w wojnie z Francuzami. Tymczasem do naszej redakcji wpłynęło sporo głosów krytycznych wobec działań mających na celu wydanie miejskich pieniędzy na taki cel. A to koszt – nadmieńmy – około 30 tysięcy zł.

– Naprawa figury żołnierza radzieckiego to jeden z elementów prac konserwatorskich – mówił na antenie Radia Opole burmistrz Adam Krupa. – Remont tej figury żołnierza polegający na jego oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków, to jest koszt 3.600 złotych. Biorąc pod uwagę, że 85%, to jest dofinansowanie z Unii Europejskiej, to koszt urzędu, to jest 550 – 600 złotych.

Głubczycki magistrat wystosował specjalne zapytanie do Ministra Spraw Zagranicznych, w celu ustalenia, czy umowa z 1994 roku zawarta pomiędzy Polską, a Rosją dotycząca grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji, wciąż obowiązuje i jakie są jej szczegóły dotyczące ewentualnego usunięcia pomnika. Burmistrz zapowiedział już, że jesli taka możliwość by istniała, to figura żołnierza radzieckiego zostanie usunięta.

– Prawo traktuję bardzo poważnie. Trzeba je przestrzegać, a szczególnie wtedy, kiedy są to umowy międzynarodowe. Nie jest rolą burmistrza, czy samorządu w te umowy ingerować. Musi być jasna deklaracja organów państwowych jak to ma wyglądać – tłumaczył szef gminy. Dodajmy, że pomnik żołnierza znalazł się na postumencie dopiero w 1945 roku.

Renowacja pomnika „Wdzięczności Armii Radzieckiej” nie podoba się również radnym Głubczyc z Prawa i Sprawiedliwości.

 

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook