Prudnik24

Renowacja nie podoba się mieszkańcom

Renowacja nie podoba się mieszkańcom
Czerwiec 28
09:49 2017

W Głubczycach oburzenie niektórych mieszkańców wywołał remont pomnika „Wdzięczności Armii Radzieckiej”.

Jak mówi burmistrz Głubczyc Adam Krupa, remontowany jest fragment XIX-wiecznego monumentu poświęcony żołnierzom pruskim, poległym w wojnie z Francuzami. Tymczasem do naszej redakcji wpłynęło sporo głosów krytycznych wobec działań mających na celu wydanie miejskich pieniędzy na taki cel. A to koszt – nadmieńmy – około 30 tysięcy zł.

– Naprawa figury żołnierza radzieckiego to jeden z elementów prac konserwatorskich – mówił na antenie Radia Opole burmistrz Adam Krupa. – Remont tej figury żołnierza polegający na jego oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków, to jest koszt 3.600 złotych. Biorąc pod uwagę, że 85%, to jest dofinansowanie z Unii Europejskiej, to koszt urzędu, to jest 550 – 600 złotych.

Głubczycki magistrat wystosował specjalne zapytanie do Ministra Spraw Zagranicznych, w celu ustalenia, czy umowa z 1994 roku zawarta pomiędzy Polską, a Rosją dotycząca grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji, wciąż obowiązuje i jakie są jej szczegóły dotyczące ewentualnego usunięcia pomnika. Burmistrz zapowiedział już, że jesli taka możliwość by istniała, to figura żołnierza radzieckiego zostanie usunięta.

– Prawo traktuję bardzo poważnie. Trzeba je przestrzegać, a szczególnie wtedy, kiedy są to umowy międzynarodowe. Nie jest rolą burmistrza, czy samorządu w te umowy ingerować. Musi być jasna deklaracja organów państwowych jak to ma wyglądać – tłumaczył szef gminy. Dodajmy, że pomnik żołnierza znalazł się na postumencie dopiero w 1945 roku.

Renowacja pomnika „Wdzięczności Armii Radzieckiej” nie podoba się również radnym Głubczyc z Prawa i Sprawiedliwości.

 

About Author

Redakcja

Redakcja

Related Articles

Brak komentarzy

Write a Comment

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....