Prudnik24

PCM i Biała w sieci szpitali!

PCM i Biała w sieci szpitali!
Lipiec 02
15:47 2017

Wiadomo już, które lecznice z powiatu prudnickiego znalazły się w sieci szpitali, gwarantującej im dofinansowanie z NFZ. Obok prudnickiego PCM-u na liście jest też szpital w Białej. Obie placówki mają zatem zapewnione funkcjonowanie na najbliższe cztery lata.

W województwie opolskim w sieci szpitali znalazło się 23 lecznice z 29 ubiegających się o dotację. Obok szpitali powiatowych na liście znalazły się także 3 placówki, o których wpisanie zabiegały m.in. władze województwa. To Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny w Opolu oraz – co ważne z perspektywy powiatu prudnickiego – szpital w Białej.

Dla Prudnika najważniejszą informacją jest znalezienie się na liście tutejszego szpitala, który od dawna zmaga się z problemami finansowymi. Informacje płynące z ministerstwa pozytywnie ocenili lokalni politycy niezależnie od przynależności partyjnej czy też lokalnych „układanek”. „Wspaniała wiadomość, w szczególności dla Szpitala w Białej. Mam nadzieję, że kwota wypłacanych im ryczałtów pozwoli na spokojne funkcjonowanie.” – napisał na Facebooku radny powiatowy Mirosław Czupkiewicz. „To rewelacyjna wiadomość!!!” – komentował z kolei szef powiatu prudnickiego Radosław Roszkowski. Radość z tego faktu prezentowała również posłanka PiS-u Katarzyna Czochara, która o sprawie poinformowała na konferencji prasowej. Wcześniej aktywnie zabiegała o wpisanie PCM-u i szpitala w Białej na listę. Szefowa opolskich struktur PiS-u podkreśliła jednak, że prudnicki szpital musi spełnić wymogi standaryzacyjne, bo choć „mamy wspaniały personel i świetnych lekarzy, to infrastruktura wymaga poprawy”.

Nadmieńmy, że w PCM-ie poprawi się też jakość leczenia osób starszych i niepełnosprawnych. W ramach konkursu z programu poprawy profilaktyki zdrowotnej mieszkańców regionu projekt prudnickiej lecznicy otrzymał 1,2 mln złotych, za które szpital przeprowadzi remonty oraz zakupi nowoczesny sprzęt medyczny do diagnostyki, m.in. kliniczne USG, przenośny respirator oraz kardiomonitory. Zakupy te spowodują lepsze rozpoznanie chorób i lepsze leczenie.

Na opolską służbę zdrowia będzie do wykorzystania w przyszłym roku 1 846 milionów złotych, czyli o kilkadziesiąt milionów więcej niż w tym roku. Pozostałe szpitale, które nie znalazły się w sieci mogą zostać zgłoszone do konkursu, by zdobyć pieniądze na funkcjonowanie.

 

Gazeta Prudnik24 – numer 135

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook