Prudnik24

Wielka kasa na zamek, obiekt będzie dostępny dla zwiedzających

Wielka kasa na zamek, obiekt będzie dostępny dla zwiedzających
Lipiec 14
20:07 2017

To prawdziwy przełom w nowożytnej historii tego pięknego obiektu. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na modernizację zamku gmina Głogówek otrzyma niemal 4 mln zł. – dokładnie 3,758 mln. zł. dofinansowania.

Głogówecki zamek, po tym jak gmina sądownie odzyskała go z rąk prywatnego właściciela, który nie dotrzymał obietnicy jego remontu, był ustawicznie modernizowany. Wymieniono m.in. pokrycie dachowe, wykonano też odwodnienie. Środki na te prace pochodziły głównie z ministerstwa kultury. Teraz jednak zakres prac będzie na tyle duży, że obiekt znów będzie mógł być udostępniony zwiedzającym.

– Blisko milion złotych dołożymy z budżetu gminy w ramach tzw. udziału własnego – powiedział na antenie Radia Opole burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. Szef gminy zapowiada prace przy południowym i wschodnim skrzydle zamku. – W tym roku chcemy zabezpieczyć te obiekty, które pękają i grożą zawaleniem. W następnym roku realizowane będą elewacje zewnętrzne i wewnętrzne, a więc prace najbardziej efektowne wizualnie. Planujemy, aby muzeum regionalne, które mieści się w baszcie, wróciło do zamku. Mam też nadzieję, że uda nam się reaktywować koncerty beethovenowskie w Sali Beethovenowskiej – komentuje Andrzej Kałamarz.

Z zamkiem związana jest także nowa ciekawostka, która – jeśli się potwierdzi – będzie kolejnym przyczynkiem do uznania jego dużej wartości historycznej i kulturowej. Okazuje się, że jest prawdopodobieństwo, iż gościem zamkowych murów był późniejszy król Polski Michał Korybut Wiśniowecki, który według oficjalnych źródeł w czasie potopu szwedzkiego wraz z parą królewską – królem Janem Kazimierzem – schronił się do Głogówka. Kolejną sławą, która przebywała na zamku jest, jak wiemy, genialny kompozytor Ludwig van Beethoven. Kwestię obecności na zamku Wiśniowieckiego bada obecnie Muzeum Regionalne w Głogówku.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 119

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

PPS

Fajnie że jest jakiś pomysł na funkcjonowanie szpitala ale czy to dobry kierunek... Zdecydowanie nie!...

Nareszcie coś się dzieje........

Niby dobre miejsce na taka inwestycje ale z drugiej strony co to za centrum przesiadkowe...

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...