Prudnik24

Lem jednak nie mieszkał w Prudniku?

Lem jednak nie mieszkał w Prudniku?
Lipiec 15
18:04 2017

Tak twierdzi osoba reprezentująca oficjalną stronę słynnego pisarza. W maju informowaliśmy na Facebooku, że istnieje prawdopodobieństwo, że Stanisław Lem zamieszkiwał jedną z kamienic przy ul. Piastowskiej.

Legenda taka żyje swoim życiem w Prudniku od wielu lat. Jest co najmniej kilka osób, które powołują się relacje swoich bliskich, zamieszkujących miasto zaraz po wojnie, w 1946 roku, kiedy to właśnie sławny twórca miał przez pół roku zamieszkiwać Prudnik.
– Pamiętam rozmowy sprzed 40 lat. Kiedy mój ojciec zobaczył moją książkę z jego zdjęciem na okładce to mówił, że to krajan i że mieszkał w Prudniku – relacjonuje naszej gazecie Ryszard Kasza, znawca lokalnej historii, wieloletni dziennikarz prudnickiej telewizji kablowej. Na chłodno do sprawy podchodzi natomiast reprezentujący stronę www.lem.pl Wojciech Zemek.

– Obawiam się jednak, że hipoteza, aby Stanisław Lem mieszkał po wojnie w Prudniku, nie znajduje żadnego potwierdzenia w posiadanych przez nas archiwach (ani również we wspomnieniach osób bliskich) – stwierdził podczas wymiany maili z naszą gazetą.

A więc taki to finał legendy? Jesteśmy pewni, że w jakiś sposób nadal będzie ona żyła swoim życiem.

Przypomnijmy: Stanisław Lem (1921 – 2006) to polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu science fiction w Polsce i na świecie.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Brak komentarzy

Write a Comment

Gazeta Prudnik24 – numer 115

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....

Tak od jakiegoś czasu mieszka się koszmarnie , podobna sytuacja miała miejsce na Morcinka i...

Pewnie sami się boją...