Prudnik24

Opolszczyzna z radarem meteorologicznym. Już niebawem

Opolszczyzna z radarem meteorologicznym. Już niebawem
Lipiec 15
17:55 2017

Taką informację podała na swoim profilu na Facebooku poseł PiS Katarzyna Czochara. Wcześniej podobną deklarację złożył na antenie Radia Opole wojewoda opolski Adrian Czubak.

Powstanie radaru posłanka zapowiadała jeszcze w kwietniu w wywiadzie udzielonym Gazecie Prudnik24. Aby w ogóle mówić o możliwości instalacji takiego urządzenia, należało jednak najpierw zmienić prawo poprzez specustawę dotyczącą zasad przygotowania inwestycji przeciwpowodziowych. Specustawa została zmodyfikowana 6 lipca (zmianę podpisał prezydent Andrzej Duda) – od teraz obiektami, które będą mogły być budowane w jej ramach, są właśnie radary meteorologiczne. Informację potwierdził w piątek dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z Warszawy. Obiekt ma powstać na Górze Świętej Anny.

Radar ten umożliwi stały monitoring górnych odcinków biegu rzek Odra i Nysa Kłodzka wraz z obszarami źródłowymi. Będzie umożliwiał obserwację natężenia opadów oraz związane z tym zasilanie obu rzek w wodę również po stronie Republiki Czeskiej, co pozwoli na dokładniejsze szacowanie i prognozowanie stanu wód. Zapewni także szybkie pozyskanie informacji na temat nadchodzących gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak trąby powietrzne, czy gradobicia.

– To kolejna wspaniała wiadomość dla mieszkańców Opolszczyzny. Wspólnie z Wojewodą Opolskim Adrian Czubak nie tylko mówimy i obiecujemy za słowami idą czyny. I to jest najważniejsze.- tak skomentowała sprawę na portalu społecznościowym Katarzyna Czochara.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 119

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

PPS

Fajnie że jest jakiś pomysł na funkcjonowanie szpitala ale czy to dobry kierunek... Zdecydowanie nie!...

Nareszcie coś się dzieje........

Niby dobre miejsce na taka inwestycje ale z drugiej strony co to za centrum przesiadkowe...

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...