Prudnik24

IPN zadecyduje o losach pomnika

IPN zadecyduje o losach pomnika
24 lipca
18:24 2017

Nie tylko w Głubczycach podnoszony co jakiś czas jest problem pomników upamiętniających Armię Czerwoną. Taki obelisk znajduje się także w Głogówku w tamtejszym parku. Głogówecki magistrat chce wysłać zapytanie do IPN w sprawie przyszłości budowli.

Zgodnie ze znowelizowanym prawem, jeśli tego rodzaju pomnik nie znajduje się na cmentarzu wojennym, to może być usunięty z lokalnego krajobrazu. W gminie Głogówek już wcześniej chciano umieścić nad obeliskiem tabliczkę informującą, że jest to pomnik historii. Teraz jednak gmina postanowiła wystosować do Instytutu Pamięci Narodowej zapytanie, co należy zrobić z obeliskiem. Jak zapowiada burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz, jeśli IPN zgodzi się na usunięcie pomnika, to gmina go rozbierze, w innym wypadku gmina nie będzie obelisku odnawiać, pozostawiając kwestie dalszej dbałości o obiekt stronie rosyjskiej.

Na terenie parku, gdzie obecnie znajduje się pomnik po wojnie pochowano żołnierzy Armii Czerwonej. Ich ekshumacja miała miejsce w latach 50. Inskrypcja na obelisku głosi: „Chwała bohaterom radzieckim poległym o wyzwolenie miasta Głogówka – wdzięczne społeczeństwo miasta”. Na Opolszczyźnie poza Głogówkiem jest około 20 tego rodzaju pomników.

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook