Prudnik24

Będą podwyżki dla ratowników medycznych i pielęgniarek z PCM

Będą podwyżki dla ratowników medycznych i pielęgniarek z PCM
Sierpień 21
14:03 2017

O sprawie poinformowała na konferencji prasowej poseł Katarzyna Czochara.

Podwyżki obejmą pielęgniarzy Stacji Stacji Ratownictwa Medycznego oraz pielęgniarki. To efekt długiego protestu ratowników medycznych, jaki prowadzony był w całej Polsce. Wprowadzone ministerialnym rozporządzeniem podwyżki płac nie obejmowały tej grupy pracowników, ponieważ są oni zatrudnieni na podwykonawstwie, a nie w podmiocie, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Ratownictwo medyczne w PCM-ie jest elementem ZOZ-u nyskiego, czyli my nie mamy zawartej z NFZ-tem umowy na ratownictwo i transport medyczny, tylko jako podwykonawca wykonujemu to dla nyskiego ZOZ-u – tłumaczyła obecna na konferencji prezes PCM-u Wiesława Gajewska.

Poseł Katarzyna Czochara sytuację, w której ta grupa zawodowa miałaby pozostać bez podwyżek oceniła jako rażącą niesprawiedliwość. W tej sprawie lobbowała w Ministerstwie Zdrowia, o co zwróćili się do niej ratownicy, jak i pielęgniarki.

– W tej sprawie napisałam do ministra Radziwiłła oraz do opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta sprawa została pozytywnie załatwiona. Jest gotowy aneks do umowy i ratownicy z PCM otrzymają podwyżkę – poinformowała parlamentarzystka.

Porozumienie wprowadzi średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia o 400 zł. od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 roku.

Obecny na konferencji Robert Bryk dyrektor opolskiego NFZ podkreślał, że łącznie podwyżki dla ratowników medycznych w całym województwie opolskim wyniosły 941 tysięcy zł., a dla pilęgniarek 428 tys. zł.

Gazeta Prudnik24 – numer 135

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook