Prudnik24

Popiersie Rafała Urbana zamiast pomnika?

Popiersie Rafała Urbana zamiast pomnika?
24 sierpnia
21:18 2017

Pomnik ku czci Armii Czerwonej, który znajduje się w głogóweckim parku będzie rozebrany. Tymczasem powstał pomysł jak zagospodarować przestrzeń po pomniku.

Pomnik do rozbiórki zakwalifikował Instytut Pamięci Narodowej. Również ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej nakłada na gminy obowiązek likwidacji tego rodzaju upamiętnień.

– Kontrowersyjny pomnik stoi w parku miejskim na obszarze objętym ochroną zabytków. Zwrócimy się do konserwatora zabytków z zapytaniem, czy obiekt znajdujący się na terenie zabytkowym podlega ochronie, czy też można go usunąć. Jeżeli będzie decyzja, że kwalifikuje się do rozbiórki, to oczywiście go usuniemy – powiedział w rozmowie z Radiem Opole burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz i wyjawił, jaki jest nowy pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. Mianowicie miałoby tam stanąć popiersie Rafała Urbana (1893-1972) – pisarza, który urodził się pod Głogówkiem. Twórca znany jest m.in. z gawędziarskiego stylu, pisał dramaty oraz artykuły na temat sadownictwa i rolnictwa.

Przypomnijmy, że na Opolszczyźnie jest jeszcze 20 tego rodzaju pomników. Wszystkie będę usunięte poza tymi, które znajdują się na cmentarzach wojennych.

Za: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook