Prudnik24

Sensacja archeologiczna w Głubczycach

Sensacja archeologiczna w Głubczycach
02 września
13:20 2017

Podczas remontu głubczyckich ulic natrafiono na zabytki, z których najstarszy pochodzi z XIII wieku. Dla porównania – z tego samego okresu pochodzi wieża Woka w Prudniku, uznawana za jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce.

Co odkryto w Głubczycach podczas remontu byłej drogi wojewódzkiej przebiegającej przez centrum miasta? Są to m.in. fragment średniowiecznej bramy, drewniana kłoda z przełomu XVII i XVIII wieku oraz fragment bruku z rynsztokiem z XIX wieku.

– Spodziewaliśmy się, że takie skarby mogą kryć się pod tymi ulicami. Dlatego nasza placówka objęła prace nadzorem archeologicznym – powiedziała Radiu Opole Barbara Piechaczek, dyrektor powiatowego muzeum w Głubczycach. Podkreśliła, że dawne Głubczyce wielkością dorównywały Świdnicy.

– Były to miasta książęce i miasta dość bogate, leżące na szlakach kulturowych, handlowych. Byliśmy dosyć dobrze przygotowani. Prowadziliśmy obserwacje archeologiczne, architektoniczne na starych mapach, których jest jednak niewiele. Bezpośrednio po wojnie wiele dokumentów, opracowań zostało bezpowrotnie zniszczonych – podkreśliła rozmówczyni rozgłośni.

Najstarszy z odkrytych elementów to fragment bramy miejskiej z XIII wieku wraz z częścią przęsła mostu, który prowadził przez fosę. Brama została rozebrana w XIX wieku. To znalezisko po dokładnym przebadaniu zabezpieczono i ponownie zasypano ziemią, ponieważ muzeum nie byłoby w stanie go wyeksponować.

– Ona jest dokładnie w chodniku i nie byłoby przejścia. To jest ciąg pieszo-komunikacyjny konieczny do utrzymania. Byłoby inaczej, gdyby tak jak w Paczkowie miasto miało wieżę bramną i budynek przybramny. Głubczyce natomiast mają starsze obramowania, które mają wieże, a w środku był ciąg komunikacyjny. Dlatego też los był taki, że je rozebrano – tłumaczy szefowa placówki.

Pozostałymi zabytkami odnalezionymi podczas remontu zajmuje się teraz specjalistyczne laboratorium w Krakowie. Pozwoli to ustalić ich wiek.

Za: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 181

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook