Prudnik24

Zgnilec pojawił się w powiecie

Zgnilec pojawił się w powiecie
Wrzesień 14
13:09 2017

Na terenie gminy Prudnik wykryto groźną dla pszczół chorobę zwaną zgnilcem amerykańskim. W mieście pojawiły się specjalne znaki drogowe informujące o tym fakcie.

– Zgnilec amerykański to choroba zwalczana z urzędu – informuje „Gazetę Prudnik24” Franciszek Kobylański – powiatowy lekarz weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Prudniku. W tej sprawie podjął już działania polegajace na zbadaniu wszystkich pasiek w celu pod kątem wykrycia kolejnych ognisk chorób. Do tej pory obszar zapowietrzony obejmuje południową część gminy Prudnik oraz część gminy Lubrza. Zgnilec amerykański to bakteryjna choroba zakaźna pszczół. Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i co hemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Szczególne nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata kiedy wysoka temperatura i częste przegrzewanie gniazda sprzyja rozkładającej się masie.

Czytelnicy pytali, co oznaczają zółte znaki i widniejące na nich stwierdznie: strefa zapowietrzona. To informacja, że ognisko choroby znajduje się w promieniu trzech kilometrów. Pasieka, w której wykryto bakterie choroby odkryta została w Chocimiu.

Restrykcyjne wytyczne powiatowego lekarza weterynarii to m.in.: zakaz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół oraz przenoszenia rodzin pszczelich, aż do czasu usunięcia choroby. Ile to potrwa – nie wiadomo, ponieważ proces przeglądu pasiek jest żmudny. Nie wiadomo też, czy choroba nie przeniesie się na kolejne tereny w gminach, a może i dalej.

Gazeta Prudnik24 – numer 149

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

Reklamy

Facebook