Prudnik24

Głogówek i litewskie Soleczniki coraz bliżej

Głogówek i litewskie Soleczniki coraz bliżej
Październik 07
16:56 2017

Coraz bliżej w zakresie współpracy miedzy oboma miastami. W obie strony podążają ostatnio mieszkańcy jak i organizacje społeczne.

Co ciekawe, oba samorządy nie zawarły na razie oficjalnego partnerstwa. W Solecznikach znajduje się jedno z największych skupisk Polaków na Litwie. Niedawno mieszkańców Głogówka zaproszono do tej miejscowości z okazji regionalnych dożynek.

– W tym kraju jestem po raz drugi – powiedziała na antenie Radia Opole Grażyna Kowalska-Woźna, nauczycielka z Szonowa w gminie Głogówek. – Jesteśmy przeszczęśliwi, że między nami są takie przyjaźnie. Chciałabym, aby nasi uczniowie poznali swoich rówieśników, którzy kultywują polskość na Litwie. Inna uczestniczka wycieczki – Bogusława Poręba przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Racławicach Śląskich podkreślała na antenie rozgłośni, że na Litwie nawiązała rodzinne kontakty. – W tym roku te osoby były już u nas ze swoimi produktami, rodzinami. Pokazaliśmy im nasze gospodarstwa, miejscowości. W zamian te osoby pokazują nam takie miejsca u siebie, także ta współpraca będzie pielęgnowana i będziemy się spotykać – mówiła mieszkanka ziemi głogóweckiej.

– Współpraca między gminą Głogówek a rejonem Soleczniki na Litwie trwa już dwa lata. Na prośbę Przewodniczącej Stowarzyszenia Wspólnota Polska okręg Opole p. Haliny Nabrdalik dwa lata temu burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz pojechał z wizytą do Solecznik. Spotkał się tam z merem tego miasta. Po rozmowie z nim burmistrz postanowił udzielić pomocy Polakom mieszkającym w okolicach Solecznik. Na zaproszenie pana burmistrza, polskie dzieci z Solecznik odwiedziły Głogówek w czasie ostatnich wakacji. Przebywały u nas tydzień – opowiada „Gazecie Prudnik24” rzecznik gminy Głogówek Małgorzata Rosińska. Zapowiada przy tym, że podczas najbliższych wakacji burmistrz Kałamarz planuje zaprosić dzieci z Solecznik na Litwie i dzieci z Ukrainy. Obydwie grupy będą przebywać w Głogówku w tym samym czasie. W Głogówku odbywać się też będą przedświąteczne zbiorki na rzecz ubogich Polaków zamieszkujących te tereny na Litwie. Fot. kościół w Solecznikach.

Maciej Dobrzański

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Brak komentarzy

Write a Comment

Gazeta Prudnik24 – numer 119

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Niby dobre miejsce na taka inwestycje ale z drugiej strony co to za centrum przesiadkowe...

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...