Prudnik24

Obwodnica Krnova

Obwodnica Krnova
Październik 14
12:25 2017

Dziewiątego sierpnia w czeskim Krnovie miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców tego miasta ale także dla mieszkańców powiatu głubczyckiego i gminy Głubczyce.

 – Jesteśmy na bardzo radosnym wydarzeniu w Czechach, bo po przeszło 25 latach starań rozpoczyna się budowa obwodnicy w Krnovie. – mówi burmistrz Głubczyc, Adam Krupa. – To też jest wymowne, bo u nas często się mówi, że długo się staramy i budujemy. Dostałem zaproszenie na to wydarzenie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Czechach. Przyjechałem z wielką ochotą, bo od czasu kiedy jestem w samorządzie wszyscy po kolei kibicowaliśmy temu, aby ta obwodnica powstała.Jest to wielka szansa na to żeby połączyć polski system drogowy z czeskim przez drogę krajową nr 38 i zmianę tonażu przejścia w Piotrowicach, co na pewno pozwoli na większe powiązanie gospodarcze terenów przygranicznych.

Kiedy będzie już gotowa obwodnica w Krnovie i dokończona obwodnica w Głubczycach, powstanie możliwość wpuszczania dużego ruchu towarowego drogą krajową nr 38 na południe, co byłoby z korzyścią dla użytkowników dróg po obu stronach granicy. Dla strony czeskiej, polskiej a przede wszystkim dla mieszkańców naszego kraju, bo ta trasa jest najkrótszą trasą wiodącą z centrum Polski na południe. – Jest to też dla mnie kolejny argument w stronę naszych władz aby dokończyć budowę obwodnicy w Głubczycach. Tym bardziej, że jest planowany i już prowadzony remont drogi krajowej nr 38 – nadmienia szef gminy.

Przypomnijmy: pierwsze kroki do wybudowania obwodnicy w Krnovie poczyniono już w 1994 roku. Jednak dopiero teraz rozpoczęto jej budowę. Prace mają trwać cztery lata. W ramach budowy zostanie wykonanych 6 mostów i 4 estakady.Łączna długość tych mostów ma wynosić 701 metrów. Cała obwodnica będzie mieć prawie 8 km długości.

– Długo czekaliśmy na nią. Załatwi to jeden podstawowy problem, ponieważ Krnov zaczął być miastem zapchanym samochodami. Natężenie ruchu w naszym mieście to prawie 13 000 aut na dobę. Obwodnica wyprowadzi ten ruch poza miasto. Pojawi się także możliwość aby w kierunku Głubczyc „na dobre” otworzyło się przejście graniczne dla samochodów ciężarowych – komentuje z kolei Michal Skalka z Urzędu Miejskiego w Krnovie. Fot. silesiatourism.com

 Mateusz Kitka

twojeglubczyce.pl

Gazeta Prudnik24 – numer 149

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

Reklamy

Facebook