Prudnik24

Remont zamku przyspiesza

Remont zamku przyspiesza
Październik 22
13:07 2017

Ogromne pieniądze zostaną zainwestowane w modernizację wizytówki Głogówka – zamku, w którym rezydowało dwóch królów Polski.

W październiku otwarto oferty w przetargu na rewitalizację południowego i wschodniego skrzydła budowli. Firma, która podejmie się zadania, będzie robiła wszystko, by zamek odzyskał wygląd z czasów dawnej świetności.

– Jesteśmy w trakcie oceny ofert. W przyszłym tygodniu powinno już być jasne, kto wykona to zadanie – poinformowała „Gazetę Prudnik24” rzecznik gminy Głogówek Małgorzata Rosińska.

– Wyremontowane zostaną dwa skrzydła tego zabytku. Wymieniona zostanie w ich stolarka okienna i drzwi. Będzie nowa elewacja zewnętrzna. Wykonane zostanie odwodnienie oraz inne prace zabezpieczające przed dalszą degradacją budowli. Mam nadzieję, że dopisze nam pogoda, a firma, która podejmie się tego zadania sprosta wymaganiom i w październiku 2018 roku będziemy mieli odrestaurowaną znaczną część naszego pięknego obiektu – opisuje w rozmowie z Radiem Opole burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz.

Tymczasem w tym roku zakończone będą roboty wzmacniające konstrukcję północnego skrzydła średniowiecznej części zamku.Koszt to 219 tysięcy zł pozyskanych przez gminę z ministerstwa kultury. Dużo większe pieniądze zostaną natomiast wyłożone na rewitalizację skrzydeł – południowego i wschodniego. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego przekazano na ten cel ponad 3 mln 700 tys., a milion dołożyła ze swojego budżetu gmina Głogówek. Magistrat nie żałuje środków na inwestycję, bo odnowiony zamek może być wielką atrakcją turystyczną i prawdziwym centrum kultury, zwłaszcza, że w planach jest umiejscowienie tam muzeum regionalnego, mówi się też o organizacji koncertów. Jak dotychczas władze miasta postawiły na remont dachu, który był punktem wyjścia do dalszych prac.

Maciej Dobrzański

1 komentarz

  1. maria
    maria Październik 22, 18:41

    Nareszcie coś się dzieje…..

    Reply to this comment

Write a Comment

Gazeta Prudnik24 – numer 122

Reklama

Reklama

ReklamyFacebook

Komentarze

Co do komentarza Luk, powiem krotko: z dupy wziete wytlumaczenie😉...

Luk

Próg może i zwiększa bezpieczenstwo ale za to może pogorszyć zdrowie. Mianowicie auta hamujące...

Starostwo informuje w internecie a oznakowania brak. 14.11.2017 większość kierowców musiała zawracać spod wiaduktu...

Dla takich tekstów lubie czytac ten portal...