Prudnik24

Krowa z Głogówka bohaterką zagranicznego artykułu

Krowa z Głogówka bohaterką zagranicznego artykułu
Styczeń 28
15:04 2018

Sympatyczne zwierzę wabi się „Komedia” i należy do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku. Jego historię opisał prestiżowy szwajcarskim magazyn „Holstein International” zajmujący się branżą hodowlaną, wydawany w sześciu językach na całym świecie.

Powodem powstania artykułu był zachwyt, jaki proporcje zwierzęcia wzbudziły w szwajcarskim sędzi podczas wystawy w Kamieniu Śląskim.

– Jest to ogromne wyróżnienie dla naszej firmy, gdyż na zachodzie bardzo rzadko pojawiają się takie informacje – mówił dla Radia Opole Grzegorz Arian, prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku. – W ocenie typu i budowy „Komedia” otrzymała ocenę excellent tzn., że jest o wybitnej budowie ciała. Łączy w sobie cechy typowo wystawowe, czyli krowy ładnej, prawidłowo zbudowanej. Natomiast jej wybitność dodatkowo potwierdzona jest tym, że uzyskuje bardzo wysokie wydajności mleka. – nie ukrywa satysfakcji  szef firmy.

Ponieważ styczniowy artykuł spotkał się już z pozytywnym oddźwiękiem w Szwajcarii, głogówecki ośrodek hodowlany chce wystosować zaproszenie do Szwajcarów, aby ci przyjechali do Polski i podzielili się swoim doświadczeniem (są specjalistami w hodowli krów rasy czerwono-białej). Grzegorz Arian liczy na wymianę informacji w kierunku doskonalenia tej rasy i uzyskiwania, jak najlepszych efektów. Jak podkreśla, celem zakładu jest uzyskanie nie tylko ładnej krowy, ale tzw. krowy funkcjonalnej, która będzie produkować wysoką ilość mleka o dobrej zawartości białka i dobrej zawartości procentowej tłuszczu.

OHZ w Głogówku posiada 730 krów odmiany czerwono-białej, co daje mu palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o wielkość takiego stada bydła w Europie.

Sukces „Komedii” to nie jedyny powód do radości Grzegorza Ariana. W styczniu kierowana przez niego firma otrzymało w Warszawie tytuł „Złotego Kłosa” przyznawany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Rolnictwa. Nagrodę przyznano za działalność na rzecz zbliżenia polskiego rolnictwa do poziomu w państwach Unii Europejskiej.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 140

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

Reklamy

Facebook