Prudnik24

Stworzą makietę prudnickiego zamku

Stworzą makietę prudnickiego zamku
Kwiecień 16
17:21 2018

Muzeum Ziemi Prudnickiej przygotowuje makietę prudnickiego zamku z czasów średniowiecza. To efekt przedsięwzięcia realizowanego wespół z czeskim miastem Zlate Hory.

Jak informuje dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Wojciech Dominiak, ideą projektu jest prezentacja zabytków architektury. Makieta ma być odlana w brązie i obrazować prudnicki zamek z XV wieku, który właśnie wtedy przeżywał on swój największy rozkwit. Co ważne, opracowaniem merytorycznym makiety ma się zająć profesor Małgorzata Chorowska z Politechniki Wrocławskiej – najbardziej znany w Polsce historyk zajmujący się rekonstrukcjami zamków. Model powstanie w pracowni rzeźbiarskiej Piotra Makały, który wykonał m.in. makietę budynku sejmu.

Elementem prudnickiego zamku jest Wieża Woka, najstarszy tego typu zabytek w Polsce. Odsłonięcie makiety zaplanowano na pierwszego lipca, kiedy to w Prudniku będzie się odbywał jarmark historyczny.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu pn. „Bogactwo kulturowe zabytków architektury Zlatych Hor i Prudnika”. Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.

Maciej Dobrzański 

Gazeta Prudnik24 – numer 149

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

Reklamy

Facebook