Prudnik24

Tężnia już otwarta!

Tężnia już otwarta!
Lipiec 29
16:41 2018

Ma 15 metrów, zbudowana jest głównie z drewna modrzewiowego i wyposażona w tarninę i solankę. One tworzą mgiełkę, która ma właściwosci lecznicze. Tężnia w Głuchołazach już działa!

– Tężnia ma być magnesem, który ma przyciągać turystów i służyć mieszkańcom. Możemy powiedzieć, że mamy w Polsce najwyższe tężnie w Europie, to jest w Głuchołazach i Ciechocinku. Konstrukcja bardzo ciekawa, po raz pierwszy w tej formule zaprojektowana. Godzina przebywania w pobliżu tężni, to jest tak jakby 3 dni leżenia na plaży nad morze. 36 tysięcy litrów solanki. Jest ona w obiegu zamkniętym, pompowana na górze i tu jest skraplanie. – opowiadał podczas otwarcia obiektu starosta nyski Czesław Biłobran.

Koszt budowy obiektu to ponad milion złotych.

– Odpowiednie i regularne korzystanie z tężni wpływa pozytywnie na leczenie wielu schorzeń oddechowych. Pacjenci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego uzyskują poprawę sprawności dróg oddechowych. Zyskują na poprawie odporności. Pomaga to w ewakuacji wydzieliny u pacjentów z przewlekłymi zapaleniami oskrzeli. Jest to też dobroczynne dla pacjentów z przewlekłymi zapaleniami zatok. W zasadzie wszystkie grupy wiekowe mogą z tego korzystać. – tłumaczy dla „Radia Opole” – dr Zygmunt Konieczny, ordynator oddziału pulmonologicznego szpitala nr 2 w Głuchołazach. Jego pacjenci będą z pewnością odwiedzali obiekt.

Tężnia ma 6 kondygnacji. W okresie słonecznym będzie działała od rana do wieczora.

Maciej Dobrzański

Za: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 163

Reklama

Reklama

 

 

Reklamy

Facebook