Prudnik24

Głuchołazy – jedyne takie miasto na świecie

Głuchołazy – jedyne takie miasto na świecie
24 września
14:33 2018

Głuchołazy jako pierwsza i jedyna miejscowość na świecie otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Z tej okazji polskie i czeskie dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w Głuchołazach i Czechach stworzyły książkę poświęconą Orderowi Uśmiechu. Przypomnijmy, że jest to międzynarodowe wyróżnienie wręczane przez najmłodszych już od 50 lat.

To właśnie w Głuchołazach kilkadziesiąt lat temu 9-letnia Ewa Chrobak stworzyła ten wyjątkowy symbol. Dlatego też w mieście odbył się huczny jubileusz znanego na całym świecie słoneczka – 21 września Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międzynarodowej kapituły Orderu Uśmiechu. Na oficjalnych uroczystościach w tamtejszym Centrum Kultury byli obecni członkowie kapituły z całego świata.

– Zależało nam na tym, żeby po tym jubileuszowym roku pozostało coś trwałego. Zaprosiliśmy uczniów, przedszkolaków z terenu całej gminy do stworzenia tej książeczki. Większość skoncentrowała się na konkretnych kawalerach Orderu Uśmiechu. Uzupełnieniem tej książeczki są dziecięce rysunki. Zwróciliśmy się także do zaprzyjaźnionych czeskich szkół o przygotowanie opowiadań o czeskich kawalerach, które także umieściliśmy w książce- mówił na antenie „Radia Opole” Mariusz Migała, przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu.

Książka zostanie wydana w dwóch językach – zarówno po polsku, jak i czesku. Początkowy nakład wyniesie 3 tysiące egzemplarzy. Premiera tego wydawnictwa zatytułowanego: „Historia prawdziwa z Głuchołaz – Miasteczka Orderu Uśmiechu” odbyła się w piątek 21 września podczas jubileuszowych uroczystości w tamtejszym Centrum Kultury.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 203

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook