Prudnik24

Cicha Dolina: Nadleśnictwo ostrzega przed świerkami

Cicha Dolina: Nadleśnictwo ostrzega przed świerkami
Listopad 16
13:30 2018

Nadleśnictwo Prudnik apeluje do turystów, by – na razie – omijali rezerwat Cicha Dolina, a przynajmniej zachowali tam szczególną ostrożność. Powodem są świerki, które grożą zawaleniem.

„Z uwagi na suche, obumarłe świerki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku turystycznego, który przebiega wzdłuż rezerwatu <Cicha dolina> Nadleśnictwo Prudnik apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i wybór szlaków turystycznych omijających rezerwat” – czytamy na fanpage’u facebookowym nadleśnictwa. Zagrożeniem są opadające suche konary i duże prawdopodobieństwo powalenia lub złamania drzew przez wiatr. Decyzją nadleśnictwa z uwagi na bezpieczeństwo turystów suche świerki stojące na terenie rezerwatu „Cicha dolina” wzdłuż szlaku turystycznego zostaną wycięte. Pozostaną jednakże na terenie rezerwatu aż do naturalnego rozkładu.

– Po 3 latach od śmierci drzewa świerkowe zaczynają gnić. Przy silniejszym wietrze łatwo się łamią i przewracają. – wyjaśnia naszej gazecie nadleśniczy Marek Cholewa. I dodaje, że klęska świerkowych lasów sprzed kilku lat, spowodowana przez ich osłabienie i inwazję kornika, wymusiła bardzo duże wycinki w lasach prudnickiego nadleśnictwa.

– Poważniejsze wycinki ominęły wtedy rezerwat Cicha Dolina. Kolejne drzewa umierają z powodu zmian klimatu i suszy. Świerk to drzewo, które lubi wilgoć, a ostatnie lata są gorące – dodaje nasz rozmówca.

Drzewa mają zostać wycięte do końca tego roku. Fot. Nadleśnictwo Prudnik

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 154

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Facebook