Prudnik24

Kobieta potrafi być „upartsza”

Kobieta potrafi być „upartsza”
Grudzień 04
20:44 2018

Wiecie, jak to jest z kobietą. Pojedzie do sklepu po sól, a wróci z pełnym bagażnikiem jedzenia. Bo była okazja. A dobra gospodyni nie zwykła marnować okazji.

Tak właśnie miałam z firmą Dul Radim, która w Czechach zajmuje się wydobyciem i przerobem łupka. W lipcu pojechałam tam po kamień do swojego ogrodu, a wróciłam z inwestorem, który za 145 mln złotych wybuduje w Prudniku fabrykę i zatrudni docelowo ok. 200 osób. Ten inwestor to Radim Masny, niezwykle wpływowy czeski przedsiębiorca, śląski rekin biznesu, jak nazywa go prasa w Czechach. Nie, nie przywiozłam go w bagażniku, ani nawet na fotelu pasażera, ale przywiozłam pomysł i obopólny zapał. Taki  mój prezent dla miasta i przyszłego burmistrza, ktokolwiek nim będzie, bo przecież wtedy jeszcze tego nie wiedziałam.

A potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Dwa dni po wizycie w Czechach jestem już w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii ze stosowną propozycją. Trzy dni później Radim ogląda tereny inwestycyjne w Prudniku. Podoba mu się. Następnie dochodzi do serii spotkań – w Banku Gospodarstwa Krajowego, w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Gliwicach itp. Miesiąc później list intencyjny ze strefą zostaje podpisany. Po niespełna trzech miesiącach czeski biznesmen uzyskuje gwarancje ulg inwestycyjnych.

Szybko? Jak napisał w jednej ze swych licznych powieści nieco zapomniany już (niesłusznie!)  Józef Ignacy Kraszewski, „…kobieta gdy raz postanowi coś i sercem stanie przy swej myśli, w wykonaniu jest upartszą, zaciętszą od mężczyzny”. A ja w ważnych sprawach potrafię być „upartsza i zaciętsza” od wielu posłów-mężczyzn, którzy na konferencjach, widząc mikrofony radia i telewizji, obiecują samorządom złote góry, a potem szybko o wszystkim  zapominają. W roku stulecia uzyskania przez Polki praw obywatelskich nie ma lepszego dowodu na kobiecą obywatelskość niż zrobić coś pożytecznego dla swojej ojczyzny – tej małej i tej dużej.

Firma Dul Radim zagospodaruje w Prudniku 10 hektarów i na bazie łupków oraz żywicy będzie produkować szeroki asortyment budowlany. Sam Radim Masny bardzo lubi Polskę i Polaków, ale w interesach nie liczy się tylko sympatia, lecz także, a może przede wszystkim – rachunek ekonomiczny. Ten podpowiedział biznesmenowi z Czech, że polski, rewolucyjny 9-procentowy podatek CIT, jaki zacznie u nas obowiązywać od 2019 roku, jest korzystniejszy od 19-procentowego podatku czeskiego. Proste.

Skoro jesteśmy przy pieniądzach, to jak zapewnia Radim Masny, średnia płaca w jego prudnickiej firmie wyniesie 3,5 tysiąca na rękę. Czym są takie pensje dla ok. 200 osób w zdegradowanym miejsko pod rządami PO-PSL Prudniku, nie muszę mówić. W ostatnich latach miasto wyludniało się w zastraszającym tempie, co potwierdziły badania naukowe, choć i tak widać to było gołym okiem. Okazuje się, że Prudnik wygrał z samą wielkoprzemysłową Ostrawą, bo to tam najpierw chciał postawić swą fabrykę Radim Masny. Wybór czeskiego multimilionera odbił się echem w prasie czeskiej, która nie omieszkała wytknąć swojej władzy, że w Polsce czescy biznesmeni znajdują lepsze warunki niż w swoim kraju. Wskazywano na błyskawiczne tempo działania Polaków i miło mi, że w podkręcaniu tego tempa miałam swój osobisty, ważny udział. Ale to jeszcze nie koniec…

Moim pragnieniem jest, aby w Prudniku powstał instytut badawczy, który dodatkowo mógłby ożywić  nasz powiat na wielu płaszczyznach. W szkołach powstałyby klasy patronackie, nawiązano by współpracę z uczelniami. Same korzyści. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to przysłowie dedykuję tym krytykantom, którzy bez najmniejszych na to dowodów, wciąż marudzą, że rząd w Polsce nie lubi biznesu i rzuca mu kłody pod nogi. Gdyby tak było, Polska nie stawałaby się tak szybko jedną wielką specjalna strefą ekonomiczną, jak obiecał to premier Morawiecki. Kieruję je również do lokalnych fejsbukowych hejterów i kieszonkowych politykierów, którzy zamiast się cieszyć, że miasto otrzyma potężną inwestycyjną kroplówkę, narzekają i wciąż licytują się w złości albo w swoich urojonych zasługach.

Katarzyna Czochara, poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości     

2 komentarze

 1. spyder
  spyder Grudzień 06, 07:34

  Czy Redakcja mogłaby uporządkować (potwierdzić) informację n.t. tej ważnej dla miasta inwestycji :
  1.Czeski inwestor zatrudniający 200 osób będzie rozliczany podatkiem CIT wg stawki 9% (wg projektów tylko dla mikro i małych przedsiębiorców oraz osób indywidualnych i spółek cywilnych)
  2. Z kwoty 145 mln zł 45 % (od 45 do 65 mln zł) będzie mógł odzyskać jako zwrot podatku (wypowiedź R. Masny dla Radio Opole – 02.12.2018).

  Reply to this comment
 2. Luk
  Luk Grudzień 05, 16:46

  Jeszcze niech załatwi obiecany Zjazd z autostrady w Prószkowie, to firmy logistyczne same zacząć przychodzić a do tego obiecany powrót wojska, czyli WOT to wtedy Prudnik może odzyska dawny blask.

  Reply to this comment

Write a Comment

Gazeta Prudnik24 – numer 154

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Facebook