Prudnik24

Słynny „The Guardian” pisze o Głuchołazach. Czy są jednak powody do radości?

Słynny „The Guardian” pisze o Głuchołazach. Czy są jednak powody do radości?
27 grudnia
18:17 2018

Jeden z największych dzienników brytyjskich „The Guardian” zajął się sprawą polskiego węgla w związku z odbywającym się w Katowicach COP24. Bohaterem artykułu są również Głuchołazy. Posłużyły jako przykład miast, które smrodzą.

Wrzucone jest zdjęcie z naszego miasta z ul. Strzelców Bytomskich, a na nim ciemny dym wydobywający się z komina. Podpis obok brzmi „Komin domowy emituje ciemny dym w Głuchołazach. Około 50% zanieczyszczeń powietrza w Polsce spowodowane jest ogrzewaniem mieszkaniowym, a 13% pochodzi z pojazdów. Większość smogu nękającego kraj jest spowodowana przez domowe spalanie niskiej jakości węgla, drewna, a nawet śmieci w piecach, z których korzysta co najmniej jedna trzecia gospodarstw domowych. Urządzenia te emitują czynniki rakotwórcze.”

Autorka artykułu zaznacza, że węgiel, znany w Polsce jako „czarne złoto”, pomógł krajowi osiągnąć niezależność energetyczną. Jednakże paliwo o wysokiej emisji zanieczyszczeń jest powiązane z poważnymi chorobami i przedwczesną śmiercią. Podczas rozmów klimatycznych COP24 prowadzonych w Katowicach rośnie presja na Polskę, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Jednak przy 100 000 miejsc pracy uzależnionych od węgla przejście na alternatywne źródła energii wiąże się z dużym ryzykiem gospodarczym.

„The Guardian” ukazuje się na brytyjskim rynku od 1821 r. Sprzedaż wynosiła średnio 154 tys. egzemplarzy.

Za: glucholazyonline.com

Gazeta Prudnik24 – numer 199

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook