Prudnik24

Nie niemiecki, a nazistowski niemiecki. Zmienili treść napisu

Nie niemiecki, a nazistowski niemiecki. Zmienili treść napisu
Luty 09
16:26 2019

IPN poprosił, radni prośbę spełnili. Stało się tak w Głogówku, gdzie do słowa „niemiecki” dopisano „nazistowski” – w odniesieniu do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Tak zmieniony napis pojawi się na obelisku upamiętniającym więźniów obozu, którzy w styczniu 1945 roku szli w Marszu Śmierci koło Racławic Śląskich i zostali tam zamordowani.

Uroczystość odsłonięcia obelisku zaplanowano na 22 lutego w Racławicach Śląskich na placu przed szkołą. Będą one miały charakter wojewódzki – przyjadą m.in. wojewoda i marszałek.

25 stycznia Rada Miejska w Głogówku uchwaliła, że napis będzie mówił o ofiarach „niemieckiego obozu śmierci”. Kilka dni później na specjalnie zwołanej sesji tekst na tablicy został uzupełniony i będzie brzmieć: „Pamięci więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu śmierci”.

Ta zmiana wywołała oburzenie środowisk opozycyjnych w stosunku do burmistrza Piotra Bujaka. Pisali oni na Facebooku m.in., że to nie naziści, a Niemcy są odpowiedzialni za tą zbrodnię i zmiana brzmienia napisu ściąga odpowiedzialność z narodu niemieckiego.

– Zmiana napisu na tablicy nie ma charakteru politycznego. Dokonaliśmy jej w związku ze zmienionym stanowiskiem Wojewody Opolskiego, a także IPN-u. Osobiście uważam, że nowe brzmienie inskrypcji nieco łagodzi jej wymowę, jednak zarówno ta jak i pierwotna wersja był zgodne z prawdą historyczną. – podsumowuje sprawę burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

Informacje o zbrodni w Racławicach Sląskich, gdzie zginęło 6 osób, ujawniła niedawno rodzina byłego mieszkańca wsi, który był świadkiem tych wydarzeń.

(j)

Gazeta Prudnik24 – numer 171

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook