Prudnik24

Kwietna łąka będzie atrakcją Moszczanki

Kwietna łąka będzie atrakcją Moszczanki
05 maja
20:27 2019

Oryginalne przedsięwzięcie realizuje w Moszczance pszczelarz Jarosław Gerczak. Mieszkaniec tej podprudnickiej wsi na 20 arach zasiał 50 gatunków miododajnych roślin. Będzie to idealne miejsce nie tylko dla pszczół, ale również dziko żyjących owadów.

Aktualnie teren łąki zaczyna się zielenić, choć Jarosław Gerczak podkreśla, że przewidywany – oszałamiający dla oka efekt – zostanie osiągnięty już na przełomie maja i czerwca. Jego działanie ma być przykładem dbałości o coraz bardziej zniszczone środowisko naturalne. Wynikiem działalności człowieka są także zagrożenia dla pszczół, będących oczkiem w głowie właściciela pasieki „Złoto Natury”.

– Efektem istnienia obecnej monokultury są m.in. pestycydy rozpylane na polach uprawnych. Kwietna łąka to nic innego, jak bioróżnorodność, która powinna interesować nas wszystkich, nie tylko pszczelarzy, ale również instytucje, które mogą w tym kierunku coś zrobić. – tłumaczy naszej gazecie Jarosław Gerczak. Kwietną łąkę określa mianem stałej bazy pożytkowej dla pszczół, które są trzymane w pasiekach, ale również dla dziko żyjących owadów, potrzebują tego typu pokarmu przez cały rok. – Dziś już nie ma naturalnych tzw. pastwisk pszczelich w postaci dzikich łąk. Dostrzegam jednak światełko w tunelu, ponieważ pszczelarstwem zaczyna się interesować coraz więcej osób.

Do realizacji pomysłu pszczelarz wykorzystał imponującą liczbę roślin. Wśród kwiatów, które będą ozdobą gminy Prudnik, jest m.in. ogórecznik lekarski, chaber bławat, złocień właściwy, czy jeżówka purpurowa.

– W miejscu obok kwietnej łąki będą również ławki do siedzenia. Całość projektu finansuje z własnej kieszeni. Koszt nasion wyniósł 550 zł. – dodaje Jarosław Gerczak.

Łąka znajduje się na terenie, które gmina na ten cel udostępniła pszczelarzowi, za domami, przy działce gminnej oznaczonej numerem 956/2.  

Kwietna łąka jest już zasiana. Efekty będą widoczne na przełomie maja i czerwca.
Materiał z którego będą wykonane ławki na łące.

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook