Prudnik24

Mistrzowskie smyczki

Mistrzowskie smyczki
14 maja
12:29 2019

Muzyka skrzypcowa w wirtuozowskim wykonaniu wypełniła program koncertu, który w piątek 10 maja br. odbył się w galerii zamku w Mosznej, w ramach tegorocznego festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego.

Według pierwotnych zapowiedzi organizatorów koncert miał być recitalem mistrzowskim recitalem rodzinnym w wykonaniu ojca i syna – Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów.Pierwszy jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz SOAI University w Osace w Japonii, uznanym na całym świecie wirtuozem skrzypiec, koncertującym i wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą, jurorem prestiżowych konkursów skrzypcowych. Jego syn Jakub, mimo że znacznie młodszy, jest nie mniej utytułowanym muzykiem, koncertującym od 11. roku życia, współpracującym m.in. z wybitnymi dyrygentami i orkiestrami w kraju i za granicą, oraz laureatem nie mniej imponującej kolekcji nagród i wyróżnień, w tym roku uhonorowanym nagrodą Fryderyk (w kategorii: Album Roku — Muzyka Symfoniczna i Koncertująca).

Ostatecznie, z przyczyn losowych, nie był możliwy przyjazd do Mosznej starszego członka duetu Jakowiczów, którego zastąpiła Anna Maria Staśkiewicz – reprezentantka tego samego pokolenia muzyków co Jakub Jakowicz, uczennica m.in. Konstantego Andrzeja Kulki, Krzysztofa Węgrzyna i Wandy Wiłkomirskiej, również posiadająca bogaty dorobek artystyczny.

Licznie zgromadzona w zamkowej galerii w Mosznej publiczność miała okazję wysłuchać utworów zarówno kompozytorów zaliczanych dziś do klasyków (A. Vivaldi, G. F. Telemann, W.A. Mozart), jak i tych bardziej współczesnych (B. Bartok, G. Bacewicz, czy wreszcie rówieśnik obojga wykonawców – M. Markowicz). Artyści krótko przedstawili również instrumenty na których grają, a te są nietuzinkowe – w jednym przypadku wykonane w połowie XIX w. w Paryżu, w drugim, współczesne, ale wykonane na wzór skrzypiec dawnych, w znanej pracowni lutniczej.

Po koncercie wykonawców komplementowały: wdowa po twórcy festiwalu w Mosznej – Zofia Pawlicka, oraz Barbara Hortyńska – dyrektor artystyczny tej imprezy, a publiczność nagrodziła zasłużonymi brawami.

Już 17 maja kolejne spotkanie z muzyką na najwyższym poziomie. W Koncercie Debiutów wystąpią akordeoniści Łukasz Gogol (zwycięzca 10. edycji programu TVN „Mam Talent”) i Grzegorz Kuryła.

XXXV Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii obywa się pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, oraz przy wsparciu finansowym: Samorządu Województwa Opolskiego, Powiatu Krapkowickiego i Gminy Strzeleczki.

Gazeta Prudnik24 – numer 180

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook