Prudnik24

Powiat: chcą uczyć obsługi dronów

Powiat: chcą uczyć obsługi dronów
15 maja
19:32 2019

W kwietniu w Starostwie Powiatowym w Prudniku odbyła się konferencja poświęcona wykorzystaniu dronów, ze szczególnym uwzględnieniem administracji publicznej i szkolnictwa branżowego.

Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy starosty Radosława Roszkowskiego, z udziałem m.in. przedstawicieli jednostek i wydziałów powiatowych (policja, straż pożarna, zarządzanie kryzysowe, geodezja, oświata), a także zaproszonych instytucji zewnętrznych (m.in. jednostek gminy Prudnik).

Potencjał rozwojowy branży bezzałogowych statków powietrznych w Polsce, a następnie obszary zastosowania tej technologii – ze szczególnym uwzględnieniem sektorów: administracji, służb ratowniczych i kryzysowych, geodezyjnych, oraz możliwości szkolenia młodzieży i specjalistów dla rynku pracy – omówili przedstawiciele warszawskiej firmy DRONE4TECH.PL. Spotkanie zakończył pokaz praktycznych możliwości poszczególnych rodzajów dronów, przeprowadzony na powiatowym kompleksie sportowym „Orlik”.

– Od lutego obowiązuje nowelizacja przepisów dotyczących dronów. Teraz, nawet małoletni uczeń może być nie tylko operatorem takiego drona, ale również potem zostać nawet instruktorem. W związku z tym przed naszymi uczniami otwierają się szerokie możliwości i to w różnych zawodach. Nie chodzi mi tylko o uczniów klas mundurowych, ale również myślimy o klasach rolniczych. Zważywszy, że na Opolszczyźnie nie ma jeszcze takich ośrodków szkolenia, bylibyśmy można powiedzieć takimi innowatorami w tej dziedzinie, bo mamy takie możliwości z Warszawy. – tłumaczy Elżbieta Zapała, nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku. Środki na pozyskanie sprzętu miałaby pochodzić z dofinansowania.

Rynek dronów w Polsce jest w fazie dynamicznego rozwoju. Szacowana liczba dronów sięga 100 tys. szt., na rynku działa 90 ośrodków szkoleniowych, do tej pory wydano około 10 tys. świadectw kwalifikacji.

Gazeta Prudnik24 – numer 184

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook