Prudnik24

PiS wygrywa. Kto dostał mandaty w okręgu dolnośląsko-opolskim?

PiS wygrywa. Kto dostał mandaty w okręgu  dolnośląsko-opolskim?
26 maja
21:52 2019

24 posłów PiS, 22 Koalicji Europejskiej, 3 Wiosny, 3 Konfederacji – to wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W przeliczeniu na procenty: PiS – 42,40%, KE – 39,10%, Wiosna – 6,6%, Konfederacja – 6,1%. Mandatu nie uzyskały: Kukiz’15 i Lewica Razem.

Powyższe dane to oczywiście wyniki exit poll, choć – jak się podkreśla – są one bardzo dokładne. Zmiany będą więc raczej kosmetyczne, choć ciekawa będzie walka o trzecie miejsce „na pudle” pomiędzy Wiosną, a Konfederacją.

Żaden z kandydatów z naszego regionu nie dostał się do Europarlamentu. Z listy, na którą głosy mogli oddawać m.in. mieszkańcy Prudnika do Europarlamentu dostali się: Beata Kempa i Anna Zalewska z PiS, Janina Ochojska i Andrzej Buła z KE, a także – najprawdopodobniej Janusz Korwin Mikke reprezentujący Konfederację. Oznacza to, że poselskich stanowisk w Brukseli nie obejmą związani z ziemią prudnicką Katarzyna Czochara (PiS), Katarzyna Licznar (Kukiz’15), a także Andrzej Drost (Lewica Razem). Do EP nie dostali się też inni, kojarzeni z naszym regionem politycy – Sławomir Kłosowski (PiS) i Paweł Grabowski (Kukiz’15).

Frekwencja wyniosła w całym kraju aż do godz. 21 rekordowe w przypadku wyborów do EP 43%, z czego, niestety, ta na Opolszczyźnie była jedną z najniższych w Polsce i wyniosła do godz. 17 około 27%. Najwyższą frekwencję odnotowano w Opolu (35,15 proc.), a najniższą w gminie Walce (16,18 proc.).

Gazeta Prudnik24 – numer 188

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook