Prudnik24

Od września więcej kursów?

Od września więcej kursów?
Sierpień 06
17:08 2019

Mieszkańcy Prudnika i okolic skarżą się na zbyt małą liczbę kursów autobusowych po tym, jak zmienił się przewoźnik obsługujący lokalne linie (po rezygnacji Arrivy komunikację zapewnia PKS Głubczyce).

Patrząc choćby na komentarze internautów, można dojść do wniosku, że najwięcej problemów jest z dostaniem się w sobotę i niedzielę do Głuchołaz oraz Nysy. Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak wyjaśnia, że gmina odpowiada jedynie za komunikację zbiorową na swoim terenie.

– To prawda, że autobusów nie jest dużo, ale trzeba powiedzieć, że jednak są. To oczywiście nie rozwiązuje całego problemu, bo przecież ludzie dojeżdżają do Prudnika z różnych miejsc. Najczęściej trafiają do nas protesty spoza gminy Prudnik lub od mieszkańców naszej gminy, którzy chcą się wydostać poza nią. Bardzo proszę, aby każdy kto uważa, że w tej materii powinno coś się zmienić, kierował swoje uwagi do władz powiatu prudnickiego, które odpowiadają za organizowanie transportu publicznego między gminami powiatu oraz do jego siedziby – usłyszeliśmy od szefa gminy.

– Ważne zmiany nastąpią 1 września. Uruchomione zostaną dodatkowe kursy. Związane to będzie z przewozem uczniów do szkół gminnych i naszych szkół średnich. Myślę, że uspokoi to też nastroje naszego społeczeństwa. – wyjaśniał na antenie „Radia Opole” wicestarosta Janusz Siano. Samorządowiec dodał, że nowa siatka połączeń autobusowych uzgadniana była z władzami gmin z powiatu prudnickiego.

Przypomnijmy, że Prudnik, Lubrza, Głogówek i powiat prudnicki zostały udziałowcami PKS Głubczyce. Firma ta ma zabezpieczać komunikację publiczną na ich terenie.

Dogadali się

Podczas lipcowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Prudniku rajcy przegłosowali uchwałę o współdziałaniu między gminą Prudnik, a powiatem prudnickim w zakresie organizacji transportu publicznego. Ustalono, że gmina będzie dofinansowywać komunikację.

– Powiat początkowo chciał partycypować w kosztach w wysokości 42%, a po negocjacjach, które prowadziłem w imieniu gminy, będą finansowali 50% – podkreślał Grzegorz Zawiślak. – Gmina jest zainteresowana tym, aby sprawnie funkcjonowała komunikacja wewnątrzpowiatowa, bo też są ludzie, którzy przyjeżdżają do Prudnika. Jest to korzystniejsze niż było do tej pory proponowane. – dodał samorządowiec.

Maciej Dobrzański

3 komentarze

 1. Krótko.
  Krótko. Sierpień 11, 11:19

  Do Jan – męczący to jest Twój „psedo dowcip” – synu wiatru i kurzu.

  Reply to this comment
 2. Kp
  Kp Sierpień 06, 18:39

  Do Nysy i Głogówka są jeszcze pociągi i jeżdżą w weekendy.

  Reply to this comment
 3. jan
  jan Sierpień 06, 17:31

  U was w Polsce nic sie nie oplaca,porostu nie umicie robic biznesu.Tam narud sie meczy przy waszych rzadach

  Reply to this comment

Write a Comment

Gazeta Prudnik24 – numer 167

Reklama

 

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

Facebook