Prudnik24

Rewolucja w mieszkaniówce

Rewolucja w mieszkaniówce
02 listopada
14:10 2019

Rewolucyjne zmiany – z korzyścią dla ubiegających się o gminne lokale – przegłosowali podczas październikowej sesji radni. Od przyszłego roku o przydziale lokali będzie decydować klasyfikacja punktowa.

Do tej pory decyzję o przydziałach podejmowała społeczna komisja mieszkaniowa.

– To kompletne kuriozum – oceniał jej pracę radny PiS Jacek Urbański. – Z przyczyn naturalnych część osób wybranych do tej komisji nie uczestniczy w jej pracach, a regulamin przydziału mieszkań komunalnych obowiązuje od 18 lat i nie przystaje do rzeczywistości. Zgłaszały się do mnie osoby, które prywatnie wynajmują mieszkania, a zajmowany metraż nie kwalifikuje ich do otrzymania komunalnej kwatery. – dowodził rajca.

– Wynikało to z faktu, że nie mieliśmy dookreślonych zasad odnośnie osób wynajmujących mieszkania prywatnie. Ktoś nie posiadał własnego lokalu i zdarzało się, że nigdzie nie był zameldowany. Postanowiliśmy naprawić ten system – komentuje Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika.

O pozytywnym rozpatrzeniu wniosku ma teraz decydować klasyfikacja punktowa, której dotychczasowe kryteria – dochody, metraż i data złożenia wniosku – będą częścią. Za wzór gminie Prudnik posłużyły rozwiązania z Wrocławia, Poznania i Sopotu. I tak też na ocenię wniosku wpływać będą takie czynniki, jak np. niepełnosprawność wnioskodawcy, doświadczenie przemocy domowej, bycie rodzicem samotnie wychowującym dzieci, a także długość okresu umieszczenia wnioskodawcy na liście mieszkalnej lub socjalnej w minionych latach.

– Dodatkowo premiowane będzie także zamieszkanie na terenie gminy Prudnik i rozliczanie się w tutejszym urzędzie skarbowym. Uważamy, że trzeba dodatkowo pomagać tym, którzy prowadzą u nas działalność gospodarczą i odprowadzają podatki – argumentuje Jarosław Szóstka.

Kiedy będzie można stracić zdobyte punkty? Jak mówi samorządowiec m.in. wówczas, gdy na danego lokatora odnotowane będę zgłoszenia na policję związane z zakłócaniem miru domowego lub wspólnotowego.

W dalszym ciągu o przyznaniu mieszkań decydować ma społeczna komisja mieszkaniowa, tym razem jednak jej funkcjonowanie będzie bardzo przejrzyste. Wnioski o przydział będą również – jak poprzednio – składane do ZUK-u, ale zajmie się nimi komisja powołana zarządzeniem przez burmistrza, w skład której wejdą przedstawiciele: ZUK, burmistrza, Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

– W przyszłości będzie też miejsce dla stowarzyszeń lokatorskich, jeśli takowe powstaną. Pierwszy rok ma być pilotażowy. Potem zoptymalizujemy nowy system – zapowiada wiceburmistrz Jarosław Szóstka. Do tematu powrócimy.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 180

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook