Prudnik24

Rozmawiali o sprawach seniorów

Rozmawiali o sprawach seniorów
16 listopada
18:15 2019

W miniony czwartek w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie prudnickich seniorów z przedstawicielami Opolskiego Forum Seniorów, które odwiedza różne miasta w województwie i rozmawia z seniorami o sukcesach i trudnościach.

Z przedstawicielami Forum do Prudnika przyjechali: wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, który mówił o polityce senioralnej woj. opolskiego oraz Barbara Kamińska Dyrektorka Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO z tematem „Senior partnerem a nie problemem”. Z kolei burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak wygłosił wykład zatytułowany: „Założenia prudnickiej polityki senioralnej”. Mówiono też o lokalnych osiągnięciach i problemach w integracji oraz aktywizacji osób starszych.

Regina Sieradzka, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku wskazywała, że udogodnieniem byłby dowóz seniorów na różnego rodzaju wydarzenia.

– W Prudniku jest dużo seniorów, którzy biorą udział w życiu społecznym, kulturalnym i turystycznym. Niestety są też tacy, którzy nie wyjdą z domu, bo są samotni, nie mają samochodu, czy możliwości poruszania się. Aż się prosi, żeby była możliwość podwiezienia ich busem, gdy organizowana jest jakaś ważna impreza, która może zainteresować seniorów. A tych przecież w naszej gminie jest całkiem sporo – uważa była dyrektor I LO. i aktywna uczestniczka życia senioralnego miasta.

Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego chwaliła działania tutejszych organizacji senioralnych.

– Prudniccy seniorzy są zorganizowani i aktywni. Działają w ramach swoich możliwości oraz tych, które daje im miasto. Podziwiam ich za aktywność, że zawsze wszędzie ich widać. Mają swoje cittaslow. Pracują w radzie seniorów i potrafią rozmawiać z władzami. – podkreślała.

Ponadto podczas spotkania stowarzyszenie uhonorowało swoich darczyńców, sponsorów i wolontariuszy, którzy z nim współracują.

Dodajmy, że prudnickie środowisko działa bardzo prężnie. W naszym mieście funkcjonują dwa senioralne uniwersytety, rada seniorów, do tego Prudnik należy do międzynarodowego stowarzyszenia miast spokojnego życia Cittaslow, o co również zabiegały środowiska senioralne na czele z Alicją Janią.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook