Prudnik24

Schronisko w Wieszczynie na sprzedaż

Schronisko w Wieszczynie na sprzedaż
08 lutego
13:18 2020

Mimo niewątpliwych zalet funkcjonowania tego typu ośrodka w pobliżu Prudnika, rajcy gminni podjęli decyzję o wystawieniu schroniska w Wieszczynie na sprzedaż. Powodem są kwestie z obłożeniem obiektu i faktem, że rokrocznie przynosi on straty finansowe.

Przypomnijmy, że już w poprzedniej kadencji samorządu z pomysłem sprzedaży placówki wyszedł burmistrz Franciszek Fejdych. Wówczas oceniano, że obiekt rocznie przynosi stratę rzędu 50 tysięcy zł. Jednak wtedy Rada Miejska nie zdecydowała się na sprzedaż. Wśród argumentów przeważyły te, że obiekt jest atutem w ofercie turystycznej miasta. Wskazywano na jego malowniczą lokalizację, czy fakt, że został on idealnie dostosowany do pełnionej funkcji.

Teraz jednak w nowej radzie przeważyły głosy za sprzedażą. Znów powodem podjęcia tematu były straty finansowe, na która gmina – jak wskazywał burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak – nie może sobie pozwolić.

– Decyzja o sprzedaży schroniska w Wieszczynie nie była tą z kategorii łatwych, ale koniecznych. Gminę Prudnik nie stać na utrzymywanie dwóch schronisk. Prowadzenie tego typu placówek przez jednostkę samorządu terytorialnego obarczone jest też wieloma zakazami, którymi z kolei nie muszą się martwić prywatni właściciele. Schronisko w Wieszczynie posiadało obłożenie na poziomie dwudziestu paru procent i właściwie wydajnie funkcjonowało przez trzy miesiące w roku – tłumaczy w rozmowie z naszą gazetą wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka.

Innym z argumentów, jakie padły podczas dyskusji o schronisku było wskazanie, że prowadzeniem tego typu placówek powinien zajmować się powiat.

– To poniekąd prawda. Dlatego m.in. byliśmy zainteresowani zamianą obiektów. To jest schroniska w Wieszczynie za szkołę przy ul. Podgórnej – odnosi się do tematu starosta Radosław Roszkowski, przypominając pomysł roszady między gminą, a powiatem, który ostatecznie nie został zrealizowany. Wedle planów schronisko miało pełnić rolę placówki dla osób leczących się z alkoholizmu.

– Mogę też zagwarantować, że gdyby obiekt trafił w nasze ręce to nigdy nie zostałby sprzedany – kwituje Roszkowski.

Przypomnijmy, że Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie ze względu na wyjątkowy klimat pełniło niegdyś funkcję prewentorium dla dzieci – przed laty funkcjonowało jako filia Aleksandrówki z Jarnołtówka. Kilkanaście lat temu gmina Prudnik odkupiła budynek od urzędu marszałkowskiego, a następnie wyremontowała przy udziale unijnych funduszy, by utworzyć w nim schronisko młodzieżowe. Kto kupi obiekt i za ile? Do tematu powrócimy.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook