Prudnik24

Nie daj się złodziejowi!

14 grudnia
11:16 2010

Dużymi krokami zbliżają się tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas to okres rodzinnej atmosfery, odpoczynku, wyjazdów oraz spotkań z bliskimi. Zanim jednak to nastąpi czeka nas gorączka świątecznych zakupów, połączona z długimi kolejkami, pośpiechem i sprzyjającemu tym zachowaniom rozkojarzeniu oraz ciągłym pytaniom czy już wszystko kupiłam, co jeszcze mam kupić?

Należy jednak pamiętać że to także wzmożony okres dla złodziei, którzy bezlitośnie wykorzystują nasze roztargnienie. Złodziej nie ma skrupułów i jest to najlepszy czas na jego działanie. Złodzieje umiejętnie wykorzystują tłok. Wśród tłumu wypatrują swoją ofiarę, którą obserwują, patrzą gdzie chowa portfel, czy zamyka torebkę, czy pieniądze chowa do kieszeni kurtki, czy posiada telefon komórkowy, czy ofiara jest sama czy też może towarzyszy jej inna osoba. Istnieje także pojęcie tzw. ”sztucznego tłumu”, gdzie grupa złodziei umiejętnie sama go tworzy, badając wstępne reakcje upatrzonej ofiary, a później już tylko przystępują do działania. Niestety ofiary na ogół orientują się dopiero po fakcie, że utraciły swój portfel lub inną rzecz wartościową.

DLATEGO BĄDŹ CZUJNY i OSTROŻNY. Pieniądze, portfel lub inne przedmioty wartościowe jak np. telefon komórkowy zawsze chowaj do wewnętrznej kieszeni płaszcza lub kurtki. Jeżeli chowamy portfel do torebki pamiętajmy aby ją zamknąć i nosić zawsze przed sobą. Pamiętajmy aby pilnować swoich rzeczy, zakupów. W pośpiechu pozostawiamy portfele oraz inne rzeczy, które są cennym łupem dla złodzieja. Jeżeli wyjeżdżasz pamiętaj aby zadbać o swój dom. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie patentowych zamków, zadbać o dobrej klasy drzwi, a może nawet rozważyć zamontowanie alarmu czy monitoringu wizyjnego. Jednym z preferowanych rozwiązań może być także pomoc zaufanego, czujnego sąsiada, którego możemy poprosić o doglądniecie naszego dobytku. NIE DAJ SIĘ ZŁODZIEJOWI. Jeżeli widzisz coś niepokojącego podziel się swoimi uwagami z policją dzwoniąc na bezpłatny nr 997 lub 112.

KPP w Prudniku
mł. asp. Klaudia Fijołek
specjalista ds. prewencji kryminalnej

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook