Prudnik24

Oszustwa internetowe – poradnik

20 stycznia
09:53 2011

We współczesnym świecie śmiało możemy stwierdzić, iż internet stał się integralną część naszego życia. Jest źródłem nie tylko wiedzy ale również szeregu innych możliwości. Co raz częściej służy nam też do przeprowadzeniem zakupów bo bezsprzecznie ceny produktów „w sieci” są niższe od rynkowych, bo spokojnie nie ruszając się z domu możemy nabyć rzecz, która spełnia nasze wymagania, bo nie trzeba stać w kolejkach itd.

Pamiętajmy jednak, że internet to także „teren łowiecki” dla oszustów, którzy wykorzystując naszą chęć posiadania czegoś wyjątkowego, a czasem po prostu nasze niedopatrzenie nie będą mieć najmniejszych skrupułów aby nas oszukać. Jeżeli nie chcemy stać się ofiarą oszustów internetowych warto zastosować kilka prostych rozwiązań. Bardzo ważnym punktem wiążącym się z zakupami internetowymi jest posiadanie odpowiedniego programu antywirusowego. Oszuści internetowi celowo wpuszczają do sieci „konia trojańskiego” bądź posługują się innymi programami szpiegowskimi. Ma to na celu wejście w posiadanie Twojego loginu i hasła. Pamiętaj! Nikomu nie udostępniaj swojego loginu i hasła. Zanim przystąpisz do transakcji internetowej upewnij się, czy oferent jest wiarygodny. Przeczytaj wszelkie dostępne Ci komentarze na jego temat. Zasięgnij opinii na forach internetowych czy popytaj wśród znajomych. Im więcej pozytywnych komentarzy tym lepiej. Warto także zweryfikować ofertę sprzedającego poprzez złożenie zapytania czy dany produkt można odebrać osobiście. Pomocne może być również sprawdzenie czy sklep podaje swój adres oraz telefon kontaktowy, czy podaje NIP itp. Sprawdź czy w trakcie prowadzonej korespondencji lub płatności dokonywana jest ona szyfrowaną transmisją danych. Wówczas na początku adresu pojawia się oznaczenie bezpiecznego protokołu SSL w postaci literek „https” oraz symbol zamkniętej kłódki. Pamiętaj, aby po wykonaniu operacji wylogować się ze strony.

Jeżeli pierwszy raz korzystamy z usług danego dostawcy wybierzmy sposób odbioru „za pobraniem”. Firmy kurierskie realizujące ten rodzaj przesyłek umożliwiają przed wpłaceniem pieniędzy sprawdzenie czy towar zgodny jest z opisem. Przy tym sposobie unikniemy niespodzianek w postaci przesyłki z cegłą zamiast np. radioodtwarzacza samochodowego. Pamiętaj. Dokonując zakupów w internecie kieruj się przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania. Jeżeli jednak produkt nie dotarł, oferent nie wywiązał się z zobowiązania, skontaktuj się z Policją. Nie wyrzucaj prowadzonej korespondencji. Będzie ona stanowiła dowód w sprawie.

(źródło: prudnicka policja, fot. sxc.hu)

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook