Prudnik24

„Na wnuczka”, czyli jak oszuści wyłudzają pieniądze

31 stycznia
15:30 2011

Częstym przestępstwem popełnianym na szkodę osób starszych jest przestępstwo oszustwa określane mianem „na wnuczka”. Czyn ten polega na wyłudzeniu pieniędzy pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Nierzadko sprawcy żerując na wrażliwości starszych osób w swoich działaniach mają przygotowanych kilka rozmaitych scenariuszy, które bez najmniejszych oporów stosują wobec swoich ofiar, a wszystko po to by zdobyć pieniądze.

Modus operandi oszustów działających metodą „na wnuczka” na ogół jest podobny. W większości przypadków bywa tak, że sprawcy dzwonią do ofiary i przedstawiają się jako rzekomy „wnuczek”, który dawno temu wyjechał i kontakt z nim był znikomy. Następnie proszą o pożyczenie pieniędzy, lecz zaznaczają iż sami nie mogą ich odebrać i dlatego też proszą aby przelane zostały one na konto bankowe lub przyjedzie po nie ich dobry kolega.

Warto zaznaczyć, iż na tym etapie bardzo ważnym elementem strategii działania sprawców jest umiejętność prowadzenia rozmowy, podczas której starają się zdobyć jak największą przychylność ofiary, a przede wszystkim starają się wzbudzić jej zaufanie. W tym celu prowadzą w taki sposób rozmowę, że ofiara sama niejednokrotnie wskazuje na imię wnuczka oraz bezwiednie przekazuje informacje na temat rodziny.

Następnym etapem jest przedstawienie odpowiednio wiarygodnej historii, która w sposób właściwy przyczyni się do „zdobycia pieniędzy”. Najczęściej spotykanymi sytuacjami są historie o nagłej chorobie, bądź kłopotach finansowych w pracy, kupno samochodu po niebywałej okazji, że został okradziony itp.Ostatnim etapem działania sprawców, po tym jak uzyskują kompletne zaufanie ofiary, jest częste tłumaczenie, iż on sam nie może przyjechać i tu podaje różne wymyślone powody, informując jednocześnie, iż po pieniądze w określonej kwocie, której potrzebuje, przyjedzie jego dobry przyjaciel lub przyjaciółka, wskazując dla uwiarygodnienia imię, nazwisko, wygląd zewnętrzny tej osoby. Inną forma jest prośba o przelanie pieniędzy na podane konto bankowe. Następnie ofiara przekazuje pieniądze sprawcom, po czym okazuje się, iż została zwyczajnie oszukana.

Prudnicka Policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi. Pamiętaj aby osób nieznajomych nie wpuszczać do domu. Jeżeli otrzymasz telefon od rzekomego „wnuczka”, który wzbudzi Twoje podejrzenie pilnie nawiąż kontakt z Policją dzwoniąc na nr 997 lub 112.

(źródło: KPP Prudnik)

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook