Prudnik24

Wybierasz się na przejażdżkę? Sprawdź przepisy

28 maja
08:26 2011

Od kilku dni obowiązują nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zmiany zostały wprowadzone między innymi w przepisach dotyczących rowerzystów. Zobacz co nowego w przepisach, zanim wyruszysz na rowerową przejażdżkę.

Definicja drogi dla rowerów: dotychczas drogi dla rowerów były dostępne tylko dla pojazdów jednośladowych. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły z nich legalnie korzystać również pojazdy wielośladowe takie jak np. riksze, rowery z dwukołową przyczepką. Należy pamiętać, że tam, gdzie rowerzysta ma dostępną drogę dla rowerów, nie może poruszać się po jezdni. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy droga dla rowerów biegnie w innym kierunku niż ten, w którym jedzie rowerzysta – wtedy bez przeszkód może poruszać się po jezdni.

Definicja roweru i wózka rowerowego: od tej pory rowerem będzie każdy „pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Poza tym rower ze wspomaganiem elektrycznym również będzie klasyfikowany jako rower – do tej pory nie był przypisany do żadnej kategorii pojazdów. Pojazdy, które przekraczają 0,9 m szerokości są natomiast definiowane jako wózki rowerowe. Z racji swoich wymiarów oraz masy nie mogą one poruszać się po drogach dla rowerów, a osoba prowadząca musi mieć ukończone 17 lat.

Definicja pasa ruchu dla rowerów i śluzy rowerowej: pas ruchu dla rowerów stanowi część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku. Pasy ruchu mają dokładnie taką samą funkcję i znaczenie prawne jak drogi dla rowerów. Dlatego też, kiedy rowerzysta ma do dyspozycji pas rowerowy nie może poruszać się ani po chodniku, ani po samej jezdni. Kierowcy samochodów powinni pamiętać natomiast, że nie mogą wjeżdżać, zatrzymywać się oraz parkować na pasach przeznaczonych dla rowerzystów. Kolejną nowością w prawie drogowym jest śluza rowerowa. Rozwiązanie stosowane w krajach zachodnich. Zgodnie z ustawą śluza rowerowa jest to przestrzeń dla rowerów usytuowana między tarczą skrzyżowania a linią zatrzymania dla samochodów przed sygnalizacją świetlną (wyróżniona zazwyczaj innym kolorem nawierzchni). Kiedy auta zatrzymują się na czerwonym świetle, rowerzyści mogą minąć je i wjechać do śluzy, ustawiając się przed samochodami. Po zmianie świateł na zielone, rowerzysta jako pierwszy wjeżdża na skrzyżowanie i bezpiecznie udaje się w wybranym przez siebie kierunku.

Wyprzedzanie przez rower wolno jadących pojazdów z prawej strony: do tej pory rowerzysta, który chciał wyprzedzić jadące wolniej od niego auta np. w korku, musiał zjechać na lewą stronę. Nowelizacja legalizuje dość powszechne wśród rowerzystów wyprzedzanie wzdłuż prawego krawężnika.

Jazda obok siebie: zmiana zezwala na jazdę rowerem obok innego roweru. Należy jednak pamiętać, że przepis ten ma zastosowanie tylko wówczas, gdy nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym: zgodnie z nowym przepisem, pierwszeństwo na przejeździe rowerowym (gdy droga dla rowerów przecina jezdnię), w sytuacji gdy auto skręca z drogi głównej w prawo/lewo ma rowerzysta. Do tej pory polskie prawo nie definiowało pierwszeństwa w tej sytuacji. Nowy zapis jest zgodny z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym, którą Polska ratyfikowała w latach 70. ubiegłego wieku.

Wyprzedzanie rowerzysty: zrezygnowano z zapisu, który obligował rowerzystę do zatrzymania się w przypadku, gdy kierowca samochodu miał problem z jego wyprzedzeniem.

Rowerzysta na chodniku: rozszerzono listę sytuacji, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku. Do tej pory było to możliwe tylko wtedy, gdy rowerzysta opiekował się jadącym rowerem dzieckiem w wieku do 10 lat lub gdy „szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.” Z dniem wejścia w życie nowych przepisów rowerzysta będzie mógł korzystać z chodnika także w sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła. W takiej sytuacji rowerzysta pamiętać jednak musi o tym, że na chodniku pierwszeństwo zawsze ma pieszy.

Przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych: od teraz można legalnie przewozić dzieci w coraz bardziej popularnych przyczepkach. Przyczepki rowerowe są bezpieczniejsze od plastikowych fotelików, w razie wypadku dziecko chronione jest bowiem przez konstrukcję przyczepki. Istotne jest także to, że w razie wywrotki rodzica przyczepka nie przewraca się razem z rowerem.

Pragniemy zwrócić uwagę na nowy zapis mówiący o poruszaniu się drogą dla rowerów. Od 21 maja poruszanie się jezdnią w miejscach gdzie znajduje się wydzielona droga dla rowerów jest wykroczeniem. Często obserwujemy sytuację w której pomimo wybudowanej przez zarządcę, specjalnej drogi dla rowerów, ludzie poruszają się po jezdni co stwarza duże zagrożenia zarówno dla nich jak i innych kierujących (np. ul. Skowrońskiego). Od teraz prudniccy policjanci będą nadzorować przestrzegania nowych przepisów oraz je egzekwować poprzez pouczenia a w drastycznych przypadkach nakładając mandat. Działania takie służyć mają poprawie naszego wspólnego bezpieczeństwa na drogach.

(źródło: KKP Prudnik, fot. sxc.hu)

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook