Prudnik24

Jaki był piłkarski sezon 2010/11?

06 lipca
13:41 2011

Od zakończenia sezonu IV ligi piłki nożnej minęły już ponad dwa tygodnie, przyszedł więc czas na podsumowania.

Eksperci z serwisu PogonPrudnik.pl podzielili końcową tabelę na trzy grupy: walczącą o awans, ligowi średniacy i grupa walcząca o utrzymanie; podsumowując w ten sposób miniony sezon.

Grupa walcząca o awans

Po 30 rozegranych kolejkach, już ubiegłego sezonu, największym dorobkiem punktowym pochwalić się mogły drużyny TOR Dobrzeń Wielki oraz Start Namysłów, i to właśnie te drużyny od nowego sezonu zagrają o klasę wyżej, tj. w międzywojewódzkiej lidze śląsko – opolskiej. Zarówno TOR jak i Start, zaznali już smaku gry na tym poziomie. W ostatnim okresie drużyna z Dobrzenia grała tam w sezonach 2008/2009 oraz wraz ze Startem w sezonie 2009/2010 po którym to sezonie obie drużyny z hukiem z tej ligi spadły, zajmując dwie ostatnie lokaty. Po roku „gehenny” w IV lidze, drużyny te, solidarnie wracają na 3 ligowe podwórko. Czy jednak będą w stanie powalczyć w niej o coś więcej aniżeli utrzymanie? Z pewnością bez znaczących wzmocnień będzie to niesłychanie trudne. Pod względem sportowym TOR i Start, mimo zajęcia dwóch pierwszych lokat, ligowymi hegemonami nie były. Obie ekipy o awans walczyły niemalże do ostatniej kolejki, doznając po drodze wielu potknięć. Warto dodać że z potyczek z Pogonią w Prudniku, oba team’y wracały na tarczy, co niewątpliwie naszą drużynę nobilituje, jednocześnie obnażając słabość w/w rywali.

Grupa ligowych średniaków

Grupa ta stanowi najmniej liczną spośród trzech grup jakie stworzyliśmy przy podsumowaniu. Zakwalifikowaliśmy do niej drużyny które przez większość sezonu nie miały powodów do obaw w kwestii utrzymania w lidze, jednocześnie nie martwiąc się o ewentualny awans. Choć brzmi to może paradoksalnie, ale dla większości klubów, ewentualny awans, stawiał by je w niezwykle trudnej sytuacji. Pogoń Prudnik, Olimpia Lewin Brzeski oraz Sparta Paczków, na pewnych etapach sezonu, znajdowały się w gronie potencjalnych „awansowiczów” Najdłużej takie szanse, przynajmniej teoretyczne zachowywała nasza Pogoń. Dyspozycja sportowa drużyny jednak nie oszukujmy się, przerosła możliwości klubu. Świetna dyspozycja, zwłaszcza wiosną, powodowała niepotrzebne „nakręcanie” atmosfery przez niektórych sympatyków, którzy chyba nie do końca mają świadomość sytuacji finansowo – organizacyjnej prudnickiej Pogoni. Mimo widocznej i znacznej progresji trzeba sobie jasno powiedzieć „Panowie, jeszcze nie teraz !”.

Grupa walcząca o utrzymanie

Najbardziej liczną grupę stworzyły drużyny które niemalże do końca musiały drżeć o swój ligowy byt. W zasadzie połowa ligowej tabeli na dwie kolejki przed końcem nie mogła być pewna swego. Ostatnimi czasy jest to dość powszechna tendencja, nie tylko w naszej lidze. Wystarczy przeanalizować sytuacje w Ekstraklasie, czy nawet (sięgając skromniej) opolskiej II grupie okręgówki, gdzie obraz zmieniał się jak w kalejdoskopie. Obecność co najmniej dwóch klubów w tejże grupie wydawało się być niespodzianką na minus. Piast Strzelce Opolskie oraz Stal Brzeg w naszej ocenie to drużyny które w związku z posiadanym zapleczem kadrowym, infrastrukturą, oraz stabilnością finansową powinny raczej zaliczać się do kategorii mocnych średniaków. Z różnych względów tego poziomu jednak nie osiągnęły, będąc autorami istnego horroru dla swoich kibiców, trwającego do ostatniej kolejki. Finalnie spadły Silesius Kotórz Mały, Śląsk Łubniany, Start Dobrodzień oraz GKS Grodków.

Szeroki podsumowanie sezonu 2010/11 znajdziesz na stronie PogonPrudnik.pl

(fot. pogonprudnik.pl)

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook