Prudnik24

Festiwal Jazzowy – Laboratorium

13 lipca
10:17 2011

Laboratorium – legendarny, krakowski zespół jazzowy, który początek swojej działalności datuje na rok 1970, wystąpi na V Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Prudniku.

Prekursorzy jazz-rocka, tak o krakowskiej grupie wypowiadają się znawcy gatunku. Od samego początku eksperymentowali z brzmieniem i poszukiwali własnej drogi. Po dwóch latach działalności zaczęli odnoście pierwsze sukcesy: drugie miejsce na festiwalu Jazz nad Odrą w 1972 i triumf na tym samym festiwalu w 1973 roku.

Kolejne lata przyniosły między innymi współpracę z Czesławem Niemenem, z którym Laboratorium grało utwory z płyt „Katharsis” i „Idee Fixe”. Następnie przyszły sukcesy na międzynarodowych festiwalach w Bombaju, Zurychu, Berlinie, oraz na słynnym Jazz Jamboree. Występowali z wieloma uznanymi muzykami jazzowymi, taki jak Tomasz Stańko i Zbigniew Seifert.

Drogi muzyków Laboratorium rozeszły się na początku lat 90-tych. Od tamtej pory zespół można było usłyszeć na kilkudziesięciu koncertach, lecz nie są to występy częste. Tym bardziej cieszy fakt, że Laboratorium wystąpi w Prudniku 6 sierpnia na V Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym.

Obecny skład Laboratorium:
Marek Stryszowski – wokal, saksofon altowy
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Mieczysław Grzyb – perkusja

(fot. goksezam.pl)

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook