Prudnik24

Poeta o poetach – nowa książka o lokalnych twórcach

22 października
16:24 2011

Właśnie ukazała się nowa pozycja prezentująca twórców ziemi prudnickiej. To „Ziemia Prudnicka wierszem” autorstwa Bartosza Sadlińskiego.

Pełny tytuł książki to „Ziemia Prudnicka wierszem. Motywy lokalne w twórczości Danieli Długosz-Pency, Edmunda Działoszyńskiego, Edwarda Sztonyka i Zofii Kulig”. Osobom zainteresowanym poezją, także w wymiarze lokalnym, wymienieni prudniccy poeci są zapewne dobrze znani. Podobnie, jak sam autor publikacji – Bartosz Sadliński, również mający w swoim dorobku niemało już wierszy.

Jak przyznaje Bartosz Sadliński, książka powstała w oparciu o jego pracę licencjacką z kulturoznawstwa, obronioną ponad dwa lata temu. Jest analizą wierszy o tematyce lokalnej, a także swoistym mini przewodnikiem mapie kulturalnej Prudnika.
Musiałem napisać i obronić pracę licencjacką, aby skończyć kulturoznawstwo. Pomyślałem, że może to być coś, co spróbuję później wydać. Wybrałem temat lokalny, prudnicki, chcąc też zasłużyć się czymś dla miasta, dla osób, które są mi znane. A że interesowałem się poezją, jako przedmiot dociekań i analiz wybrałem twórczość wierszowaną – mówi Bartosz.

Składem i redakcją techniczną zajął się Grzegorz Weigt, pod adresem którego Bartosz Sadliński kieruje słowa podziękowania:
Redaktor Weigt od początku był gotowy pomóc mi w tej publikacji, zajmując się składem i redakcją techniczną. Jestem bardzo zadowolony z tego, co zrobił. Zaprosiłem też do udziału fotografów, chcąc by jeszcze inni mogli zaistnieć ze swoją twórczością. Poza tym – Weigt od początku namawiał mnie do tego, by były ilustracje. No i miał rację.

Dodajmy jeszcze, że projekt okładki wykonała również prudniczanka – Agata Hajdecka, młoda artystka, zyskująca coraz większe uznanie, o której nyskiej wystawie prac pisaliśmy niedawno.

Zależy mi, by książka przysłużyła się mieszkańcom Prudnika – aby poznali trochę lokalnej twórczości i przypomnieli sobie o fajnych miejscach na mapie historyczno-kulturalnej Prudnika. Ja też, dzięki pracom nad książką, sobie o nich przypomniałem – rekomenduje swoją publikację Bartosz Sadliński.

Promocja książki odbędzie się 15 grudnia br. w POK.
Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Prudnickiego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Miasta i Gminy Prudnik.

Bogusław Zator

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook