Prudnik24

Piórem i piórkiem

02 listopada
22:08 2011

Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Prudnik zapraszają na wernisaż wystawy Jarosława Janickiego „Piórem i piórkiem”.

Wystawa zostanie otwarta w czwartek 3 listopada o godz. 18:00 w budynku głównym muzeum przy ul. B. Chrobrego 5 w Prudniku.

Jarosław Janicki – od urodzenia jest związany z Opolszczyzną. Dzieciństwo i młodość spędził w Niemodlinie. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Tułowicach podjął pracę w Nadleśnictwie Kup, gdzie pracuje do dziś.

Już w młodości jego hobby było uprawianie sztuk plastycznych, jednak w pewnym momencie zainteresowanie plastyką zanikło na blisko 20 lat, by powrócić na początku lat 90. Artysta początkowo rysował kredkami (nawet kompozycje wielkoformatowe o wymiarach 70x100cm), ale czasochłonna technika skłoniła go do sięgnięcia po piórko. W 2002 roku wykonał pierwsze rysunki tuszem. Jego prace plastyczne są głównie realistyczne i przedstawiają rośliny i zwierzęta w swym naturalnym środowisku. Czasem tworzy fantazyjne kompozycje-barwne fantasmagorie.

Jarosław Janicki swoje prace prezentował na odbywających się co 3 lata ogólnopolskich przeglądach twórczości amatorskiej leśników w Gołuchowie (OPTAL 2002 i 2003). Dwukrotnie zdobywał nagrody w tych konkursach. Jest także autorem edukacyjnego pakietu wydawniczego dla Nadleśnictwa Kup, wydanego z okazji 80-lecia Lasów Państwowych.

Pod koniec lat 90. Jarosław Janicki podjął próby utrwalania wspomnień związanych z łowiectwem w formie literackiej. Opowiadania przesyłane na ogólnopolskie konkursy literackie do Łowca Polskiego również były wielokrotnie nagradzane.

Bogusław Zator

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook