Prudnik24

Świętowano Dzień Niepodległości

12 listopada
15:03 2011

Po uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła poczty sztandarowe oraz delegacje udały się pod pomnik Żołnierza Polskiego na Placu Wolności, gdzie oddano hołd tym, którzy oddali życie za wolną Polskę.

Na początku oficjalnych uroczystości na Placu Wolności dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszard Grajek przypomniał nadzieje, jakie towarzyszyły żyjącym w trzech zaborach Polakom przed odzyskaniem niepodległości, oraz nadzieję, jaką przyniósł listopad roku 1918. Przytoczył też słowa legionowej modlitwy, która mówi o tym, że ci, którzy oddali życie za Polskę, ginęli bez słowa, ale nie bez nadziei na odzyskanie wolności. Przypomniał, że dzień 11 listopada jest „symbolem walki, trwania i zwycięstwa narodu polskiego”.

Następnie do zebranych swoje słowa skierował burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych:
– Dziękuję młodzieży, pocztom sztandarowym i wszystkim mieszkańcom Prudnika, którzy w tym dniu przyjdą do kościołów, oraz w to miejsce, aby wspomnieć tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległość – że dziś możemy spokojnie dziękować za to, że jesteśmy narodem wolnym. Znaczenie niepodległości możemy docenić dopiero wówczas, kiedy ją tracimy. A zazwyczaj, zabiegani w trosce o codzienne potrzeby, nie czujemy tego, że ta niepodległość jest. Dzisiaj możemy być szczęśliwi, że nie musimy o tę niepodległość walczyć zbrojnie, oddawać krwi i życia. Obecni tu dziś przedstawiciele starszych pokoleń wiedzą, jak ciernistą drogę trzeba musieli przejść, zanim mogli się tą niepodległością cieszyć. Ten pomnik upamiętnia wiele dat, związanych z wysiłkiem wielu ludzi, którzy walcząc na różnych frontach oddawali najcenniejsze – własne życie, byśmy mogli się tu dzisiaj spotkać. Często słyszy się, że powinniśmy wzorem krajów zachodnich świętować dzisiejszy dzień radośnie – zabawami i korowodami. I może trochę racji w tym jest, ale te kraje nie mają za sobą 123 lat niewoli i wielu pokoleń, które zginęły w walce o wolność. Nie mają Charkowa, Katynia czy powstania warszawskiego, wielu bezimiennych mogił. Życzę więc świętowania radosnego, ale nie pozbawionego zadumy i wspomnień.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego przez poszczególne delegacje, w tym m.in.: Urzędu Miasta i Gminy Prudnik oraz Rady Miasta, Starostwa Powiatowego, organizacji związkowych, kombatanckich (m.in. Stowarzyszenia Integracji Rodzin Wojskowych i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego), przedstawicieli rzemiosła, partii politycznych, a także służb mundurowych – Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej – oraz harcerzy.

(Tekst i zdjęcia: Bogusław Zator)

[nggallery id=61]

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook