Prudnik24

„Postulaty Sierpniowe” w Bibliotece Miejskiej

19 listopada
12:50 2011

Do 5 grudnia br. w hallu Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku można oglądać wystawę „Postulaty sierpniowe – XXX rocznica strajków 1980”.

To już czwarta w tym roku ekspozycja w prudnickiej bibliotece publicznej, która jest organizowana we współpracy z Delegaturą IPN w Opolu. Obecna została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu. Fotografie: Bogusław Nieznalski i zbiory Ośrodka Karta. Koncepcje i opracowanie wystawy: Sylwia Krzyżanowska, Tomasz Przedpełski, Wojciech Trębacz.

W nocy z 17 na 18 sierpnia 1980 r. Międzynarodowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina przyjął listę 21 postulatów – politycznych, ekonomicznych, oraz społecznych. Błyskawicznie rozpropagowane, pomimo blokady informacyjnej, postulaty dotarły do tysięcy strajkujących zakładów pracy w całym kraju i zostały zaakceptowane przez ich pracowników. Dnia 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie, w którym władza zaakceptowała żądania robotników. To rozpoczęło rewolucję ,,Solidarności”.

Na 14 planszach wystawienniczych wyeksponowano 21 punktów postulatów i zilustrowano je zdjęciami ukazującymi te elementy życia społecznego, które pokrywały się z żądaniami strajkujących. Prezentowane fotografie pochodzą od osób prywatnych, niejednokrotnie od uczestników tamtych wydarzeń.

Bogusław Zator
(źródło: MiGBP w Prudniku)

Gazeta Prudnik24 – numer 271

Reklamy

 

ReklamyFacebook