Prudnik24

Świąteczna zbiórka dla Nadwórnej

20 listopada
22:44 2011

Do 28 listopada prowadzona jest zbiórka darów dla polskich rodzin i domu dziecka z Nadwórnej – partnerskiego miasta Prudnika na Ukrainie. Przed Świętami Bożego Narodzenia trafią do potrzebujących.

To już 17. taka akcja, której organizatorem jest niezmiennie Towarzystwo Miłośników Kresów „Kresowiak”, działające przy Prudnickim Ośrodku Kultury. Do działań włączyła się także Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku. Patronat nad akcją objął Burmistrz Prudnika.
Zbiórka prowadzona jest w kiosku „Foto-Labor” (naprzeciw Sądu Rejonowego w Prudniku) oraz w siedzibie i filiach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Dyrektor prudnickiej biblioteki – Małgorzata Skowronek – mówi, że w ramach akcji dary zbierane są też w wielu okolicznych szkołach:
Jak co roku przystępuje szkoła w Grabinie, szkoła w Dytmarowie. Włącza się też Biała i szkoły z terenu tej gminy. Również na terenie Prudnika są szkoły, które uczestniczą w akcji – gimnazja nr 1 i nr 2, szkoły podstawowe nr 1 i nr 3, prawdopodobnie włączy się też LO nr 1. Oprócz tego spływają dary od osób prywatnych.
Szefowa Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku wyjaśnia, jaką rolę pełni w całej akcji kierowana przez nią placówka:
My koordynujemy prace takie jak przygotowanie i rozesłanie plakatów oraz informacji do szkół. Zbieramy infromacje, która ze szkół przystępuje do akcji w danym okresie. Przygotowujemy też pokazy zdjęć, które są robione w Nadwórnej przez pana Walentego Stecia. Przygotowujemy też takie podsumowanie akcji, które zwykle odbywa się w styczniu w POK.

Osoby, którym nieobojętny jest los Polaków na Kresach proszone są o przekazywanie darów. Najbardziej potrzebne są artykuły spożywcze oraz chemia gospodarcza, ale mile widziane będą również słodycze, odzież, czy podręczniki do nauki języka polskiego. Wszystko to będzie przekazane Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nadwórnej.
Zawsze paczki są przekazywane wg imiennej listy polskim parafianom kościoła rzymsko-katolickiego w Nadwórnej, natomiast słodycze otrzymują wszystkie dzieci, które w danym dniu uczestniczą we mszy w kościele – wyjaśnia Małgorzata Skowronek.

Organizatorzy akcji:
Wanda Jakimko, tel. 77 4366463, 691688576
Walenty Steć, tel. 77 4368231
Małgorzata Skowronek, tel. 606 967801

Bogusław Zator

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook