Prudnik24

Teatr Bez Garderoby – teraz „Klownada”, na wiosnę trzy premiery

02 grudnia
15:20 2011

Teatr Bez Garderoby zaprasza w dziś (2 grudnia) do I LO na wznowiony spektakl „Klownada” w nowej obsadzie. Elżbieta Jamborska, reżyser Teatru Bez Garderoby, opowiada o uczestnictwie w programie „Profilaktyka a Ty”, planach artystycznych na najbliższe miesiące, oraz o tym, dlaczego chce pracować z młodzieżą.

Przedstawienie w nowej obsadzie i z nowymi rozwiązaniami scenicznymi zostanie zaprezentowane w piątek o godz. 19:00 na strychu I LO. Wstęp wolny.

Portal Prudnik24.pl namówił Elżbietę Jamborską na krótką rozmowę.

Co nowego u Eli Jamborskiej? W październiku zostałaś zaproszona na szkolenie w ramach programu „Profilaktyka a Ty” i jesteś jedyną osobą z Powiatu Prudnickiego, która bierze w nim udział. Opowiedz coś więcej o tym programie i o swojej w nim roli.
– Początkiem października w Strzelcach Opolskich odbyło się wyjątkowe szkolenie dla animatorów – nauczycieli, psychologów – z województwa opolskiego. Nasze województwo jako pierwsze przystąpiło do pilotażowego projektu PaT/E (Profilaktyka a Ty / Edukacja).
PaT – Profilaktyka a Ty – to program Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego partnerem jest Komenda Główna Policji. Program wyjątkowy, ponieważ opiera się na działaniu.
Ideą programu PaT jest inspirowanie (tutaj rola animatorów, wg projektu PaT/E) oraz promowanie profilaktyki rówieśniczej – pomocnej w budowaniu społeczności, promującej modę na życie wolne od uzależnień np. poprzez sztukę. Ale nie tylko, przykładowo w Sokołowie Podlaskim działa grupa harcerska.
Po strzeleckim szkoleniu otrzymałam tytuł eksperta programu PaT oraz zostałam zaproszona przez autora programu, Pana insp. Grzegorza Jacha, do zespołu realizatorskiego. Obecnie opracowuję prudnicką edycję programu PaT, bowiem jako ekspert – mam nadzieję, że stanie się to przy wsparciu lokalnych władz – chcę wdrożyć idee programu do naszego środowiska. Termin rozliczenia i podsumowania programu upływa w maju 2012.

– A Teatr Bez Garderoby? Na początku grudnia można będzie zobaczyć „odkurzony” spektakl „Klownada”. Czy poza tym planujecie coś jeszcze pokazać publiczności w tym sezonie?
– Przez cały czas pracujemy! Na prośbę widzów wznawiamy spektakl „Klownada”, który w nowej obsadzie i z nowymi rozwiązaniami scenicznymi można będzie zobaczyć w piątek 2 grudnia o 19:00 na strychu I LO – wstęp wolny. Dzień później zagramy na deskach teatru Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu w ramach obrony dyplomu z reżyserii.
Potem – 22 grudnia – grupa warsztatowa, licząca około 25 uczniów z I LO, zaprezentuje z okazji Święta Szkoły spektakl „Jedno słowo” wg twórczości Adama Mickiewicza, zrealizowany w konwencji teatru ruchu. Natomiast wiosna 2012 roku przyniesie aż trzy premiery: spektakl lalkowy (młodsza grupa), komedię o hip-hop’owcach oraz dramat w wykonaniu absolwentów Teatru Bez Garderoby.

– Wróćmy do marca tego roku. Sukcesem okazał się „Teatralny Tydzień 2011″ – impreza była widoczna w mieście, dopisała publiczność. Czy jest szansa na powtórkę w roku przyszłym?
– Powiem, tak: młodzież, to siła, wrażliwość, potencjał, nieustanna ciekawość świata, a przede wszystkim – nadzieja na przyszłość. Pasja pomaga im patrzeć na świat inaczej, rozwijać się, spędzać twórczo i aktywnie czas wolny. A teatr – pozwala im mądrze patrzeć na życie, otwierać się na drugiego człowieka, wzbogaca ich emocjonalnie i intelektualnie.
Myślę, że w tych zdaniach zawiera się idea i potrzeba zorganizowania „Teatralnego Tygodnia 2012”. Poprzednie edycje były przez nas organizowane na zasadzie wolontariatu i na własny koszt, a chyba nie o to chodzi. Nie ukrywam więc, że w ramach realizacji tego projektu liczę na zainteresowanie oraz wsparcie ze strony lokalnych władz.

– Dziękuję za rozmowę.

Na zdjęciu aktualny skład Teatru Bez Garderoby – Od lewej: Krzysztof Kaczorowski, Katarzyna Baran, Lidia Barłoga, Pani Reżyser Elżbieta Jamborska, Zuzanna Bachryj, Aleksandra Zając, Justyna Małek, Karol Grubiak.

Rozmawiał: Bogusław Zator

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook